Оформлення польових доріг, невитребуваних часток (паїв) та нерозподілених земельних ділянок

Чого очікувати сільгоспвиробникам після вступу у дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні”?

Довгий період, в Україні не було урегульовано питання розпорядження та використання земель ліквідованих колективних сільськогосподарських підприємств. Але такі землі оброблялись за різними схемами та ніколи не випадали з реального сільгоспвиробництва.

Ситуація зміниться з вступом в силу нового Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10 липня 2018 року № 2498-VIII, який набуває чинності 01.01.2019 року.

Законом передбачено вирішення низки проблемних моментів, таких як спрощений обмін ділянками, можливість отримання в оренду землі під польовими дорогами без проведення аукціону. Також обмежено термін використання земельних ділянок державної і комунальної власності на правах емфітевзису та суперфіцію до 50 років. Важливо, що відповідно до даного закону, землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені, вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані.

Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на зазначені земельні ділянки.

Сільські, селищні та міські ради мають прийняти рішення про проведення інвентаризації таких земель та замовити ці роботи в землевпорядній організації, яка має сертифікованих фахівців. Після затвердження радою робіт з інвентаризації та реєстрації права власності на такі землі в Державному реєстрі прав, сільські, селищні та міські ради отримують досить привабливий земельний банк в своєму розпорядженні і мають його перерозподілити.

Також, даним законодавчим актом дано визначення, що таке нерозподілена земельна ділянка та невитребувана земельна частка (пай).

Нерозподілені земельні ділянки та невитребувані частки (паї)після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням.

Крім того даним нормативним актом вирішено питання стосовно запроектованих польових доріг, які використовуються сільськогосподарськими товаровиробниками для вирощування с/г продукції.

А саме, зазначено що земельні ділянки державної чи комунальної власності під польовими дорогами, запроектованими для доступу до земельних ділянок, передаються в оренду без проведення земельних торгів власникам та/або користувачам земельних ділянок, суміжних із земельними ділянками під такими польовими дорогами. Строк оренди таких земельних ділянок становить 7 років.

Земельні ділянки під польовими дорогами, можуть використовуватися землевласником (землекористувачем) як для проходу (проїзду) до інших земельних ділянок, розташованих у такому масиві, так і для вирощування сільськогосподарської продукції.

Отже, з початку 2019 року, право розпорядження земельними ділянками так званих невитребуваних часток (паїв) та нерозподілених земельних ділянок, польових доріг і .т.п. буде належати сільській, селищній, міській радам.

Також, місцеві ради будуть розпоряджатися і внутрішніми запроектованими дорогами.

Земельні ділянки під польовими дорогами, будуть передаватися в оренду власникам та/або користувачам земельних ділянок, суміжних із земельними ділянками під такими польовими дорогами.

Тобто власник або користувач всього однієї ділянки на полі, якщо перший оформить необхідні документи, зможе отримати в оренду всі польові дороги цього земельного масиву. Така ситуація може суттєво ускладнити життя для інших орендарів чи власників  ділянок.

Асоціація «Земельна спілка України» має великий досвід комплексного вирішення земельних питань сільгоспвиробників, проведення аудиту земельних банків, аналізу ризиків та підготовки рекомендацій для власників та землекористувачів. Спираючись на практику, можемо стверджувати, що в більшості сільськогосподарських підприємств надзвичайно низький рівень оформлення юридичної та технічної документації щодо прав власності та оренди на землю. Неналежним чином оформлені договори оренди з власниками земельних паїв, занизькі ставки орендної плати (нижче передбачених законом), відсутність Державної реєстрації прав власності та оренди (суборенди). Ці суттєві порушення є прямою загрозою для втрати контролю над земельним банком. Так званим «рейдерам» не потрібно навіть порушувати Закон, їм лише потрібно укласти нові договори з землевласниками, які будуть відповідати вимогам чинного законодавства та зареєструвати їх в Державному реєстрі. Навіть великі сільгоспвиробники не завжди мають в штаті досвідчених фахівців – землевпорядників, які б відстежували всі зміни в земельному законодавстві та приводили у відповідність до них наявну документацію.

Тому, ще до вступу нового Закону в силу, сільгоспвиробникам доцільно провести  роботи по приведенню у відповідність до чинного законодавства всі юридичні та технічні документи правового характеру. Розпочати роботи зі збору інформації і підготовки документів, щоб з моменту настання нового 2019 року, на руках в орендаря було все необхідне для укладення договорів оренди, включаючи координати меж земельних ділянок: нерозподілених, невитребуваних і особливо польових доріг.

Також важливо обговорити на перед свої плани з територіальними громадами і з моменту вступу Закону в силу, одразу приступити до належного оформлення прав на зазначені землі, внесення їх до Державного земельного кадастру та оформлення прав на них. Тим самим випередивши всіх інших конкурентів.

Виконання підготовчих робіт, забезпечення себе повною інформацією, проведення переговорів уже з готовими матеріалами (конкретними площами, розташуванням), дасть можливість не лише привести всі орендні відносини у законну площину, а й забезпечить спроможність уникнення спроб рейдерських атак та претензій з боку контролюючих органів, які збільшують кількість перевірок законного та цільового використання землі.

Проведення комплексу таких робіт потребує багато часу, а тому потрібно приступати вже сьогодні.

Асоціація “Земельна спілка України” через мережу своїх представництв у всіх регіонах країни пропонує повний комплекс послуг по аудиту земельного банку підприємства, консультуванню, збору і систематизації інформації, підготовки документів, необхідних для отримання прав на земельні ділянки, що підпадають під дію нового Закону.

Про "Земельну спілку України"

 

 

Асоціація "Земельна Спілка України" (ЗСУ) була заснована в 2004 році групою землевпорядних організацій. Асоціація є недержавною неприбутковою організацією.
 

Клієнти та партнери

 • Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин ВР
 • Міністерство аграрної політики та продовольства
 • Держгеокадастр
 • Міністерство юстиції України
 • Державна реєстраційна служба України
 • Національний Університет біоресурсів і природокористування України
 • Проект USAID АгроІнвест
 • Проект USAID Правова країна
 • United Nations Development Programme (UNDP)
 • Food and Agriculture Organization (FAO)
 • BVVG Bodenverwertungs- und -verwaltungs GmbH
 • Асоціація фермерів та приватних землевласників України
 • Український союз промисловців та підприємців
 • Українська національна іпотечна асоціація
 • Асоціація адвокатів України
 • Український клуб аграрного бізнесу

Змі про нас

Земельна реформа 2021 – дорожня карта запуску ринку землі

Детальніше...

Війна за ринок землі – законопроєкт №2194...

Детальніше...

Зміна підходу до розрахунку нормативної грошової оцінки землі – що зміниться для аграріїв та власників паїв?

Кабінет Міністрів України пропонує затвердити нову уніфіковану методику нормативної грошової оцінки (НГО) земельних ділянок. Відповідний проєкт постанови уряду розміщено на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. AgroPolit.com дізнався думку авторів постанови, землевпорядників та фахівців із земельних питань про причини та наслідки нововведень.

Детальніше...

Голова Держгеокадастру пояснив, що буде з орендою паїв після земельної реформи

Детальніше...

Земля громадам від Президента: де її шукати?

Детальніше...

Роман Лещенко – про передачу державних земель народу, інвентаризацію, корупцію, детінізацію, безоплатну приватизацію

Детальніше...

Держгеокадастр за 2 місяці скоротить 60% працівників

Держгекокадастр за 2 місяці скоротить 60% працівників. Про це під час Всеукраїнського земельного форуму заявив керівник Держгеокадастру Роман Лещенко. 
Детальніше...

Бюджет України-2021: завдання вижити – пошук ресурсів для покриття дефіциту

Детальніше...

Суд заарештував земельні ділянки Андрія Вавриша - "Наші Гроші"

Детальніше...

Що не так із новим податком на землю

Детальніше...

Послуги

Увага!

Земельна спілка України

- не надає безкоштовних консультацій

- не допомагає безкоштовно отримати і оформити землю

- не займається оформленням окремих ділянок площею менше 2,1 га або паїв

- не працює у вихідні і святкові дні

 

Для замовлення послуг звертайтеся за телефонами:

38 098 508 80 00

Наша електронна пошта

office@zsu.org.ua

 

 

Асоціація «Земельна спілка України» надає послуги на території всієї України через мережу з більш ніж 40 представництв і партнерських організацій:

 

Усні консультації

 

Письмові консультації

 

Земельні спори (в тому числі межові). Їх вирішення в суді

 

Оскарження упереджених висновків державних органів щодо документації із землеустрою та оцінки земель

 

Первинна громадська науково-технічна експертиза документації із землеустрою та оцінки земель

 

Безпілотні технології в сільському господарстві

 

Безпілотні технології в промисловості

 

Проект відведення земельної ділянки. Технічна документація із землеустрою

 

Купівля-продаж землі

 

Оптимізація плати за землю

 

Аудит земельної ділянки

 

Підготовка договорів і кошторисів щодо землевпорядних послуг

 

Інвентаризація земель

 

Топозйомка 1:500, 1:2000

 

Представництво інтересів

 

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки

 

Винесення в натуру меж земельної ділянки

 

Зміна цільового призначення (переведення земель)

 

Оформлення договорів оренди землі та їх подовження

 

Переоформлення земельної ділянки на нового власника

 

Брокерські послуги

 

Законотворча діяльність та лобіювання інтересів

 

Консолідація земель сільськогосподарського призначення (формування єдиних масивів)

 

Розділ і об'єднання земельних ділянок

 

Розробка еколого-економічного обґрунтування

 

Експертна грошова оцінка земельної ділянки

 

Комерційні послуги для фермерів

 

Супровід угод, пов'язаних із землею

 

Чому клієнти обирають Земельну спілку України?

 

З послугами для агробізнесу Ви можете ознайомитися на наших сайтах (http://zem.com.ua/ та http://koshyl.wix.com/land-for-garden)

 

Послуги для компаній

 

 

 

 

 

Послуги для громадян

 

 

Продати земельну ділянку
 
 
Послуги для бізнесу
 
 
Послуги для фізосіб
 
Консультації
 

Комерційні послуги та консультації т044-384-08-66044-384-08-68

© 2004-2021 Асоціація «Земельна спілка України». Усі права захищено.

Цей веб-сайт є власністю Асоціації «Земельна спілка України ». Авторські права на всі матеріали, представлені на цьому сайті, належать Асоціації «Земельна спілка України» або безпосередньому авторові цих матеріалів, якщо в тексті не вказується інше. Будь-яке копіювання, у тому числі окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення матеріалів, що містяться на цьому сайті, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, дозволено при умові обов'язкового вказання активного гіперпосилання на цей сайт.