12 березня | м. Київ, Онлайн або в залі | ЗЕМЕЛЬНІ ВІДНОСИНИ в 2021р. Дерегуляція. Кінець монополії ДЗК. Децентралізація та землі ОТГ. Запуск ринкуземлі.Оренда. Договори оренди. Оцінка земель та плата за землю | Спікери: А. Мірошниченко – перший заступникДержгеокадастру, А. Лівіцька – радник ЮФ ASTERS, Я. Білоголовий - член комітету з аграрного та земельного права НААУ.  Детальніше...


 

Скасувати земельний мораторій

15.08.2014

"Економічна правда"

Михайло Апостол - народний депутат України.
Сергій Біленко - член ради асоціації "Земельна спілка України".

Вже тривалий час точаться розмови про те, чи треба скасовувати мораторій на продаж сільськогосподарських земель.

Хтось говорить - треба, це дозволить залучити інвестиції, інші - ні, це обезземелить селян.

Скасувати мораторій намагалися майже всі уряди ще з часів прийняття Земельного кодексу.

Більше десяти років проводилася організаційна робота, розроблялися законопроекти. Однак усі вони наштовхувалися на категоричне неприйняття такого кроку і політиками, і суспільством.

Майдан багато змінив у світосприйнятті українців. Ми починаємо розуміти, що намагання хапатися за минуле та штучно стримувати реформи - це шлях у нікуди. Настав час, коли необхідно розпочати відвертий діалог щодо подальших перспектив існування заборони на продаж сільськогосподарських земель.

Будь-яке обмеження прав власника не є нормальним явищем для демократичної країни. Воно може мати місце лише тоді, коли це необхідно суспільству і тільки на певний термін, доки не зникнуть негативні наслідки користування цим правом.

Автори цієї статті не належать ні до палких прихильників ідеї запровадження вільного ринку земель, ні до тих, хто вважає, що мораторій повинен тривати вічно. Ми лиш закликаємо не замовчувати проблему, а знайти оптимальне рішення.

На наш погляд, коли говорять про негативні наслідки скасування мораторію, мова йде не стільки про ймовірні прогнози, скільки про страх перед невідомим. Насправді ніхто не може точно спрогнозувати, що саме відбудеться після скасування мораторію. Усі пам'ятають гіркий досвід приватизації промисловості.

Проте так не можна тривати вічно, треба колись примати рішення. Не можна дати людині щось у власність, а потім заборонити цією власністю користуватися. Ми пропонуємо почати з продажу на аукціонах державних аграрних земель.

Розуміючи негативне ставленні суспільства до продажу землі, доцільно на першому етапі встановити для покупців жорсткі обмеження. Зокрема, продавати землі тільки громадянам України і максимум по 100 га.

Сьогодні у громадян є значні кошти. Масово знімалися депозити, гроші лежать вдома. Ці кошти можуть і повинні бути вкладені у придбання землі.

Економіка України у скрутному становищі. Пошук додаткових бюджетних надходжень актуальний, як ніколи, а продаж навіть півмільйона гектарів державних угідь за ціною хоча б 2 тис дол за гектар принесе у бюджети більше 10 млрд грн. Для нашої економіки це далеко не зайві кошти.

Суттєвих ризиків для введення в обіг земель державної власності нема. Це не угіддя селян, тому негативного соціального ефекту тут не буде. Крім того, ці землі не становлять більшості у жодній адміністративно-територіальній одиниці, тому їх продаж не призведе до надмірної концентрації і монополізму.
 
Це буде своєрідним експериментом. Не ризикуючи землями селян, за рік-два ми побачимо усі тенденції, які відбуваються на ринку сільськогосподарських угідь, і зробимо аргументовані прогнози щодо повного запровадження ринку земель.

Зараз група фахівців розробляє відповідний законопроект, який найближчим часом буде поданий на розгляд парламенту.

Паралельно доцільно продавати на аукціонах право емфітевзису щодо державних земель. У нас чомусь держава не використовує це право. Що таке емфітевзис? Це право користування землею з можливістю його перепродажу. За оцінками фахівців, вартість такого права на 32 роки дорівнює вартості права власності.

На відміну від оренди, емфітевзис можна закладати і отримувати під нього кредити. Причому кредитна ставка буде значно меншою, ніж ставка, наприклад, під заставу майбутнього врожаю, адже земля - це ліквідне майно.

Крім того, придбане право емфітевзису можна буде продати, обміняти на право користування іншою ділянкою в процесі консолідації земель.

Тут і площу обмежувати не слід, і продавати можна право користування великими масивами. Що найголовніше - для цього не треба змінювати закони, бо земельні закони у парламенті завжди ідуть важко. Можна починати просто зараз.

Цьому сприяє і те, що в рамках епопеї із Земельним банком Державне агентство земельних ресурсів інвентаризувало мільйони гектарів аграрних державних угідь - те, що повинно було відійти у власність банку. Земельним ділянкам присвоєні кадастрові номери, тож ніякі землевпорядні роботи там проводити не треба.

Ці земельні ділянки майже повністю готові до продажу на аукціоні. Необхідно лиш закласти у бюджеті невеликі кошти для проведення експертної грошової оцінки.

Ще одна проблема - безплатна приватизація державних сільськогосподарських земель. Зараз безплатна приватизація перетворилася у величезний корупційний механізм. Не секрет, що часто-густо люди рвуться до влади на місцях саме для того, щоб "дерибанити" землю. Безплатною приватизація є лише на папері.

За деякими оцінками, хабар за отримання у власність гектара угідь становить мінімум 1 тис дол, тобто десь половину ринкової вартості. Невже у нас така багата держава, що дозволяє це? Чому б не покласти ці хабарі до бюджету?

Треба негайно внести зміни у земельне законодавство і скасувати можливість  безплатної роздачі державної сільськогосподарської землі. Ці наділи слід продавати винятково на аукціонах і отримувати від цього кошти у бюджет.

Звісно, повністю безплатну приватизацію скасовувати не можна. Не варто позбавляти людину права приватизувати земельну ділянку під хатою та городом, але вільні землі повинні продаватися, а не роздаватися за хабарі.

Без вирішення цього питання процес продажу державної землі на аукціонах нормально не піде. Чиновнику вигідно не проводити аукціон, а передати землю формально безплатно, поклавши її вартість у власну кишеню.

Сподіваємося, ці пропозиції не будуть сприйняті як намагання проштовхнути чиїсь бізнес-інтереси. Це спроба почати процес залучення аграрних земель України до економічного обігу, забезпечивши при цьому паритет інтересів держави і селян.

Запропоноване не є догмою. Ми готові до діалогу і зацікавлені у ньому.

 

"Економічна правда"

Про "Земельну спілку України"

 

 

Асоціація "Земельна Спілка України" (ЗСУ) була заснована в 2004 році групою землевпорядних організацій. Асоціація є недержавною неприбутковою організацією.
 

Клієнти та партнери

 • Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин ВР
 • Міністерство аграрної політики та продовольства
 • Держгеокадастр
 • Міністерство юстиції України
 • Державна реєстраційна служба України
 • Національний Університет біоресурсів і природокористування України
 • Проект USAID АгроІнвест
 • Проект USAID Правова країна
 • United Nations Development Programme (UNDP)
 • Food and Agriculture Organization (FAO)
 • BVVG Bodenverwertungs- und -verwaltungs GmbH
 • Асоціація фермерів та приватних землевласників України
 • Український союз промисловців та підприємців
 • Українська національна іпотечна асоціація
 • Асоціація адвокатів України
 • Український клуб аграрного бізнесу

Змі про нас

Земельна реформа 2021 – дорожня карта запуску ринку землі

Детальніше...

Війна за ринок землі – законопроєкт №2194...

Детальніше...

Зміна підходу до розрахунку нормативної грошової оцінки землі – що зміниться для аграріїв та власників паїв?

Кабінет Міністрів України пропонує затвердити нову уніфіковану методику нормативної грошової оцінки (НГО) земельних ділянок. Відповідний проєкт постанови уряду розміщено на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. AgroPolit.com дізнався думку авторів постанови, землевпорядників та фахівців із земельних питань про причини та наслідки нововведень.

Детальніше...

Голова Держгеокадастру пояснив, що буде з орендою паїв після земельної реформи

Детальніше...

Земля громадам від Президента: де її шукати?

Детальніше...

Роман Лещенко – про передачу державних земель народу, інвентаризацію, корупцію, детінізацію, безоплатну приватизацію

Детальніше...

Держгеокадастр за 2 місяці скоротить 60% працівників

Держгекокадастр за 2 місяці скоротить 60% працівників. Про це під час Всеукраїнського земельного форуму заявив керівник Держгеокадастру Роман Лещенко. 
Детальніше...

Бюджет України-2021: завдання вижити – пошук ресурсів для покриття дефіциту

Детальніше...

Суд заарештував земельні ділянки Андрія Вавриша - "Наші Гроші"

Детальніше...

Що не так із новим податком на землю

Детальніше...

Послуги

Увага!

Земельна спілка України

- не надає безкоштовних консультацій

- не допомагає безкоштовно отримати і оформити землю

- не займається оформленням окремих ділянок площею менше 2,1 га або паїв

- не працює у вихідні і святкові дні

 

Для замовлення послуг звертайтеся за телефонами:

38 098 508 80 00

Наша електронна пошта

office@zsu.org.ua

 

 

Асоціація «Земельна спілка України» надає послуги на території всієї України через мережу з більш ніж 40 представництв і партнерських організацій:

 

Усні консультації

 

Письмові консультації

 

Земельні спори (в тому числі межові). Їх вирішення в суді

 

Оскарження упереджених висновків державних органів щодо документації із землеустрою та оцінки земель

 

Первинна громадська науково-технічна експертиза документації із землеустрою та оцінки земель

 

Безпілотні технології в сільському господарстві

 

Безпілотні технології в промисловості

 

Проект відведення земельної ділянки. Технічна документація із землеустрою

 

Купівля-продаж землі

 

Оптимізація плати за землю

 

Аудит земельної ділянки

 

Підготовка договорів і кошторисів щодо землевпорядних послуг

 

Інвентаризація земель

 

Топозйомка 1:500, 1:2000

 

Представництво інтересів

 

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки

 

Винесення в натуру меж земельної ділянки

 

Зміна цільового призначення (переведення земель)

 

Оформлення договорів оренди землі та їх подовження

 

Переоформлення земельної ділянки на нового власника

 

Брокерські послуги

 

Законотворча діяльність та лобіювання інтересів

 

Консолідація земель сільськогосподарського призначення (формування єдиних масивів)

 

Розділ і об'єднання земельних ділянок

 

Розробка еколого-економічного обґрунтування

 

Експертна грошова оцінка земельної ділянки

 

Комерційні послуги для фермерів

 

Супровід угод, пов'язаних із землею

 

Чому клієнти обирають Земельну спілку України?

 

З послугами для агробізнесу Ви можете ознайомитися на наших сайтах (http://zem.com.ua/ та http://koshyl.wix.com/land-for-garden)

 

Послуги для компаній

 

 

 

 

 

Послуги для громадян

 

 

Продати земельну ділянку
 
 
Послуги для бізнесу
 
 
Послуги для фізосіб
 
Консультації
 

Комерційні послуги та консультації т044-384-08-66044-384-08-68

© 2004-2020 Асоціація «Земельна спілка України». Усі права захищено.

Цей веб-сайт є власністю Асоціації «Земельна спілка України ». Авторські права на всі матеріали, представлені на цьому сайті, належать Асоціації «Земельна спілка України» або безпосередньому авторові цих матеріалів, якщо в тексті не вказується інше. Будь-яке копіювання, у тому числі окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення матеріалів, що містяться на цьому сайті, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, дозволено при умові обов'язкового вказання активного гіперпосилання на цей сайт.