Дорожні карти (покрокові схеми) Як зареєструвати договір земельного сервітуту

 

    Якщо Ваша земельна ділянка має незручну конфігурацію або місцерозташування, яке не дозволяє забезпечити до неї гарний під’їзд транспорту, прокласти водопровід або кабель лінії електропередачі, Ви можете використати для цих цілей сусідні земельні ділянки за угодою з їх власниками на праві земельного сервітуту.

 

Право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками). Земельні сервітути можуть бути постійними (встановлюються довічно) і строковими (встановлюються на певний час).

 Зверніть увагу!

Встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею. Земельний сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.

 

КРОК 1

 

Визначте вид земельного сервітуту, який потрібен для поліпшення умов використання Вашої земельної ділянки за рахунок сусідньої земельної ділянки.

 

Найбільш поширеними є такі види земельних сервітутів:

 • право проходу та проїзду на велосипеді;
 • право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху;
 • право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій;
 • право прокладати на свою земельну ділянку водопровід із чужої природної водойми або через чужу земельну ділянку;
 • право відводу води зі своєї земельної ділянки на сусідню або через сусідню земельну ділянку;
 • право забору води з природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право проходу до природної водойми;
 • право поїти свою худобу із природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право прогону худоби до природної водойми;
 • право прогону худоби по наявному шляху;
 • право встановлення будівельних риштувань та складування будівельних матеріалів з метою ремонту будівель та споруд.

 

Зверніть увагу!

За згодою із суміжними власником землі або землекористувачем можуть встановлюватися й інші види земельних сервітутів.

 

КРОК 2

 Домовтесь із власником земельної ділянки про вид земельного сервітуту, який Ви бажаєте встановити, а також умови користування сусідньою земельною ділянкою, в тому числі платність або безоплатність такого користування. Укладіть договір земельного сервітуту у письмовій формі (за бажанням однієї із сторін він може бути посвідчений нотаріально)

 

У договорі земельного сервітуту обов’язково слід визначити такі умови:

 • об'єкт земельного сервітуту (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки, на яку накладається сервітут);
 • строк дії договору сервітуту (якщо сервітут строковий);
 • розмір плати за встановлення або користування земельним сервітутом із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
 • умови використання земельної ділянки, що обтяжується земельним сервітутом.

 

КРОК 3

 Якщо земельний сервітут поширюватиметься не на всю сусідню земельну ділянку, а лише на її частину, необхідно звернутися до землевпорядної організації та замовити на договірних засадах технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту.

 

Якщо земельний сервітут встановлюється на всю земельну ділянку, пропустіть цей крок.

 

Важливо!

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту, включає: пояснювальну записку; технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації; кадастровий план земельної ділянки із зазначенням меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту; матеріали польових геодезичних робіт; копії документів, що є підставою для виникнення прав суборенди, сервітуту.

 

Землевпорядна організація за Вашим дорученням має зареєструвати частину земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту, у Державному земельному кадастрі через державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки. Територіальний орган Держземагентства зобов’язаний здійснити державну реєстрацію частини земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня подання необхідних документів.

На підтвердження державної реєстрації Вам буде видано витяг із Державного земельного кадастру.

 

Зверніть увагу!

Розробка технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту, та реєстрація цієї частини ділянки у Державному земельному кадастрі є платними послугами!

 

Довідково!

Для підготовки технічної документації із землеустрою зверніться до землевпорядної організації. Із переліком таких організацій, які працюють у Вашому регіоні, можна ознайомитись на офіційному сайті Держземагентства України (http://www.dazru.gov.ua) у розділі «Ліцензування».

 

КРОК 4

 Договір земельного сервітуту набирає чинності не одразу після підписання, а лише після проведення державної реєстрації відповідного права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

 

Для державної реєстрації права земельного сервітуту зверніться до державного реєстратора прав у територіальний орган Міністерства юстиції України або до нотаріуса.

 

Важливо!

Право власності на земельну ділянку, на яку поширюватиметься право земельного сервітуту, має бути попередньо зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень!

 Зверніть увагу!

Реєстрація права земельного сервітуту є платною послугою!

На підтвердження державної реєстрації прав земельного сервітуту Вам буде видано витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

 

Примітка:

Описана процедура чинна з 1 січня 2013 року після набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». За додатковою інформацією звертайтесь на інтернет-портал ZEM.UA

 

Завантажити для друку в форматі .pdf

 

© 2012 Асоціація «Земельна спілка України». Всі права захищено.

Дана інформація була підготовлена Асоціацією «Земельна спілка України». Забороняється відтворення та використання повністю або будь-якої частини даної інформації у будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання, передрук чи використання в будь-який інший спосіб без письмової згоди Асоціації «Земельна спілка України».

Консультації

 

Послуги для фізосіб

 

Послуги для бізнесу

 
 

Продати земельну ділянку

 

©2019 Ассоциация «Земельный союз Украины»

Все права защищены. Этот веб-сайт является собственностью Ассоциации «Земельный союз Украины».Все исключительные имущественные и неимущественные авторские права на информацию, размещаемую на сайте www.zem.ua принадлежат Ассоциации «Земельный союз Украины» или непосредственному автору этих материалов, если в тексте не указывается другое. Запрещается воспроизведение и использование любой части этого веб-сайта и информации, размещенной на нем, в любом формате, включая графический, электронный, копирование или использование любым другим способом без предварительного письменного согласия Ассоциации «Земельный союз Украины».

 

По вопросам сотрудничества, а также для представителей СМИ т. 098-156-40-40