Коментовані закони Земельний кодекс України. Стаття 38. Визначення земель житлової та громадської забудови

До земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

ЗСУ:
Коментована стаття передбачає, що для віднесення земель до категорії «землі житлової та громадської забудови»:
- земельна ділянка повинна бути розташована в межах населеного пункту;
- земельна ділянка повинна використовуватися для розміщення житлової забудови, громадських будівель та споруд, інших об’єктів загального користування.

Таким чином, визначено, що землі житлової та громадської забудови можуть знаходитися виключно в межах населених пунктів.

Межею населеного пункту є умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію населеного пункту від інших територій. Межі населеного пункту встановлюються і змінюються за проектами землеустрою, які розробляються відповідно до техніко-економічного обґрунтування їх розвитку, генеральних планів населених пунктів (див. ст. 173 ЗК України). Встановлення і зміну меж міст та районів здійснює Верховна Рада України (п. «г» ч. 1 ст. 6 ЗК України), межі селищ і сіл встановлюються і змінюються Верховною Радою Автономної Республіки Крим (п. «з» ч. 1 ст. 7 ЗК України), обласними радами (п. «ж» ч. 1 ст. 8 ЗК України), Київською і Севастопольською міськими радами (п. ж» ч. 1 ст. 9 ЗК України).

Слід звернути увагу, що крім земель житлової та громадської забудови в межах населених пунктів можуть мати місце також землі природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, землі лісогосподарського, водогосподарського використання, землі промисловості, зв’язку, транспорту, оборони тощо.

В той час, як будинки та споруди можуть знаходитися також поза межами населеного пункту, наприклад, на землях, наданих для садівництва (див. ст. 35 ЗК України), для фермерського господарства (Закон України «Про фермерське господарство») тощо.

Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1011/18306:

  • до земель житлової забудови належать землі:

-    для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (див. ст. 40 ЗК України);
-    для колективного житлового будівництва (див. ст. 41 ЗК України);
-    для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (див. ст. 42 ЗК України);
-    для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання;
-    для будівництва індивідуальних гаражів;
-    для колективного гаражного будівництва;
-    для іншої житлової забудови;
-    для збереження та використання земель природно-заповідного фонду;

  • до земель громадської забудови належать землі:

-    для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування;
-    для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти;
-    для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги;
-    для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій;
-    для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування;
-    для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів;
-    для будівництва та обслуговування будівель торгівлі;
-    для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування;
-    для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ;
-    для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури;
-    для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки;
-    для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування;
-    для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування;
-    для розміщення та постійної діяльності органів МНС;
-    для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови;
-    для цілей, зазначених вище, та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду.


Земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти загального користування, також належать до земель житлової та громадської забудови. Такі земельні ділянки використовуються для задоволення культурно-побутових потреб населення (парки, сквери, бульвари, пляжі тощо), як шляхи сполучення (вулиці, проїзди, майдани, набережні тощо) та інші об’єкти, необхідні для жителів населеного пункту.

Слід звернути увагу, що землі житлової та громадської забудови охоплюють земельні ділянки як забудовані, так і ті, які не забудовані, але призначені для містобудування, обслуговування потреб жителів населеного пункту.

Правовий режим земель державної та громадської забудови закріплений також Законами України «Про основи містобудування» та «Про регулювання містобудівної діяльності».
Читайте також: Земельний кодекс України. Стаття 37. Право несільськогосподарських підприємств, установ та організацій на землю


 

© 2014 Асоціація «Земельна спілка України». Всі права захищено.
Дана інформація була підготовлена Асоціацією «Земельна спілка України». Забороняється відтворення та використання повністю або будь-якої частини даної інформації у будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання, передрук чи використання в будь-який інший спосіб без письмової згоди Асоціації «Земельна спілка України».

Консультації

 

Послуги для фізосіб

 

Послуги для бізнесу

 
 

Продати земельну ділянку

 

©2019 Ассоциация «Земельный союз Украины»

Все права защищены. Этот веб-сайт является собственностью Ассоциации «Земельный союз Украины».Все исключительные имущественные и неимущественные авторские права на информацию, размещаемую на сайте www.zem.ua принадлежат Ассоциации «Земельный союз Украины» или непосредственному автору этих материалов, если в тексте не указывается другое. Запрещается воспроизведение и использование любой части этого веб-сайта и информации, размещенной на нем, в любом формате, включая графический, электронный, копирование или использование любым другим способом без предварительного письменного согласия Ассоциации «Земельный союз Украины».

 

По вопросам сотрудничества, а также для представителей СМИ т. 098-156-40-40