Кабінет Міністрів України врахував пропозицію Земельної спілки України при розробці Постанови України «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на не

В грудні 2013 року опубліковано Постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» № 868. Дана Постанова вступає в силу 11 серпня 2014 року.
 
Даною Постановою вирішено деякі проблемні питання щодо реєстрації прав на земельні ділянки, на які звертала увагу асоціація «Земельна спілка України» у своїх листах до Кабінету Міністрів України.
 
Зокрема, врегульоване питання щодо реєстрації прав на земельні ділянки у разі, якщо було втрачено, зіпсовано, пошкоджено державний акт на право власності на земельну ділянку.  
 
Нагадаємо, що 04 жовтня 2013 року Асоціацією «Земельна спілка України» було надіслано лист на імя Премєр-Міністра України Азарова М.Я. «Щодо усунення перешкод у реалізації права власності на земельні ділянки громадянами України».
 
Даний лист спрямований на те, щоб вирішити проблему, яка виникла з 01 січня 2013 року внаслідок неможливості отримання громадянами дублікату втраченого (загубленого) державного акту на право власності на земельну ділянку, що призводить до необхідності визнання права власності на земельну ділянку виключно в судовому порядку.
 
Так, у 2013 році у зв’язку із набранням чинності законами України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (у новій редакції) та «Про Державний земельний кадастр» припинено посвідчення прав державними актами на право власності на земельну ділянку і, натомість, запроваджена видача власникам земельних ділянок при первинному виникненні права власності відповідних свідоцтв про право власності на нерухоме майно.
 
В цілому позитивно оцінюючи запровадження нового законодавства про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, Асоціація «Земельна спілка України» просила звернути увагу на окремі негативні соціальні-економічні наслідки, що зумовлені змінами способу посвідчення права власності на земельні ділянки. Зокрема, втрата власником земельної ділянки з об’єктивних причин (пожежа, крадіжка, псування, пошкодження, інші надзвичайні події або інциденти) оригіналу державного акту на право приватної власності на земельну ділянку стає значною перешкодою на шляху реалізації ним свого законного права на розпорядження земельною ділянкою, а також під час передачі ділянок у спадщину у разі смерті власників.
 
Зважаючи на те, що дані Державного реєстру земель не переносились до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який розпочав функціонування з 1 січня 2013 року, у ньому в переважній більшості відсутні відомості про права на земельні ділянки, що виникли до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а тому реєстрація права власності на земельні ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно має передувати вчиненню будь-яких правочинів щодо земельних ділянок (купівля-продаж, дарування, міна, передача в оренду тощо), а також у разі передачі їх у спадщину.
За чинним законодавством державна реєстрація речових прав на земельні ділянки стає можливою лише за умови подання державному реєстратору прав заяви про реєстрацію прав та документу, що підтверджує виникнення права власності на земельну ділянку, а саме – державного акту на право власності. У разі ж втрати державного акту на право власності на земельну ділянку її власник або його спадкоємці, по суті, позбавляються можливості безперешкодно зареєструвати свої права на ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
 
До 1 січня 2013 року Інструкцією про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, що була затверджена наказом Держкомзему від 22.06.2009 № 325, була передбачена можливість видачі власникам земельних ділянок нових державних актів територіальними органами Держземагентства України взамін втрачених (пошкоджених). Проте, внаслідок припинення у 2013 році посвідчення прав на земельні ділянки державними актами, така можливість нині відсутня.
 
На практиці, у разі втрати (пошкодження) державного акту на право власності на земельну ділянку її власник (або його спадкоємці) опиняються у ситуації, коли єдиним шляхом для доведення наявності у особи прав на земельну ділянку стає звернення до суду та встановлення відповідних юридичних фактів у судовому порядку. Звичайно, такий спосіб вирішення проблеми підтвердження прав на землю, які фактично вже були зареєстровані державою, потребує від громадян значних витрат часу, коштів і є вкрай обтяжливим, перш за все, для сільських жителів. Вельми неоднозначним стає у таких випадках відношення громадян до держави, яка, з одного боку, зареєструвала їх право власності за законодавством, що діяло до 1 січня 2013 року, але, попри це, виявилася неспроможною ефективно підтверджувати це право після запровадження нового законодавства про Державний земельних кадастр та про реєстрацію речових прав на нерухоме майно.
 
При цьому, державні органи мають всі можливості для того, щоб забезпечувати підтвердження прав на земельні ділянки для осіб, які втратили правовстановлюючі документи, адже державні акти на право власності на земельні ділянки складалися у двох ідентичних екземплярах, один із яких видавався власнику, а другий зберігається у територіальних органах Держземагентства України. Таким чином, проблема посвідчення прав на земельні ділянки для осіб, що втратили (пошкодили) державні акти на право власності на земельні ділянки, може бути вирішена у разі створення організаційно-правових передумов для використання під час реєстрації права власності та права постійного користування на земельні ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у якості правовстановлюючих документів засвідчених відповідним територіальним органом Держземагентства України копій державних актів.
 
Зважаючи на вищевикладене, в листі Земельної спілки України було висловлено прохання внести зміни до Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, якими передбачити можливість подання заявниками  державним реєстраторам прав у якості документу, що підтверджує виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, засвідченої територіальним органом Держземагентства України копії відповідного державного акту.
 
Дану пропозицію Земельної спілки України врахував Кабінет Міністрів України при розробці вказаної Постанови. Зокрема, пунктом 48 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зазначено:
 
«48. Для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, реєстрація якого проведена до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, у зв’язку із втратою, пошкодженням чи зіпсуванням свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією, державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку заявник подає органові державної реєстрації прав:
 
1) завірену в установленому порядку органом, що видавав документ, копію примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа;
2) оголошення про втрату документа у регіональних друкованих засобах масової інформації за місцем розташування нерухомого майна, в якому повинні бути зазначені назва документа, його номер і дата видачі, на чиє ім’я виданий, яким органом (крім випадків пошкодження чи зіпсування документа).
За результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор органу державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію права власності з видачею свідоцтва на заміну втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа. У свідоцтві зазначається серія, номер, назва, дата видачі та суб’єкт, який здійснив видачу втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа.»
 

Про "Земельну спілку України"

 

 

Асоціація "Земельна Спілка України" (ЗСУ) була заснована в 2004 році групою землевпорядних організацій. Асоціація є недержавною неприбутковою організацією.
 

Клієнти та партнери

  • Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин ВР
  • Міністерство аграрної політики та продовольства
  • Держгеокадастр
  • Міністерство юстиції України
  • Державна реєстраційна служба України
  • Національний Університет біоресурсів і природокористування України
  • Проект USAID АгроІнвест
  • Проект USAID Правова країна
  • United Nations Development Programme (UNDP)
  • Food and Agriculture Organization (FAO)
  • BVVG Bodenverwertungs- und -verwaltungs GmbH
  • Асоціація фермерів та приватних землевласників України
  • Український союз промисловців та підприємців
  • Українська національна іпотечна асоціація
  • Асоціація адвокатів України
  • Український клуб аграрного бізнесу

Змі про нас

Земельна реформа 2021 – дорожня карта запуску ринку землі

Детальніше...

Війна за ринок землі – законопроєкт №2194...

Детальніше...

Зміна підходу до розрахунку нормативної грошової оцінки землі – що зміниться для аграріїв та власників паїв?

Кабінет Міністрів України пропонує затвердити нову уніфіковану методику нормативної грошової оцінки (НГО) земельних ділянок. Відповідний проєкт постанови уряду розміщено на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. AgroPolit.com дізнався думку авторів постанови, землевпорядників та фахівців із земельних питань про причини та наслідки нововведень.

Детальніше...

Голова Держгеокадастру пояснив, що буде з орендою паїв після земельної реформи

Детальніше...

Земля громадам від Президента: де її шукати?

Детальніше...

Роман Лещенко – про передачу державних земель народу, інвентаризацію, корупцію, детінізацію, безоплатну приватизацію

Детальніше...

Держгеокадастр за 2 місяці скоротить 60% працівників

Держгекокадастр за 2 місяці скоротить 60% працівників. Про це під час Всеукраїнського земельного форуму заявив керівник Держгеокадастру Роман Лещенко. 
Детальніше...

Бюджет України-2021: завдання вижити – пошук ресурсів для покриття дефіциту

Детальніше...

Суд заарештував земельні ділянки Андрія Вавриша - "Наші Гроші"

Детальніше...

Що не так із новим податком на землю

Детальніше...

Послуги

Увага!

Земельна спілка України

- не надає безкоштовних консультацій

- не допомагає безкоштовно отримати і оформити землю

- не займається оформленням окремих ділянок площею менше 2,1 га або паїв

- не працює у вихідні і святкові дні

 

Для замовлення послуг звертайтеся за телефонами:

38 098 508 80 00

Наша електронна пошта

office@zsu.org.ua

 

 

Асоціація «Земельна спілка України» надає послуги на території всієї України через мережу з більш ніж 40 представництв і партнерських організацій:

 

Усні консультації

 

Письмові консультації

 

Земельні спори (в тому числі межові). Їх вирішення в суді

 

Оскарження упереджених висновків державних органів щодо документації із землеустрою та оцінки земель

 

Первинна громадська науково-технічна експертиза документації із землеустрою та оцінки земель

 

Безпілотні технології в сільському господарстві

 

Безпілотні технології в промисловості

 

Проект відведення земельної ділянки. Технічна документація із землеустрою

 

Купівля-продаж землі

 

Оптимізація плати за землю

 

Аудит земельної ділянки

 

Підготовка договорів і кошторисів щодо землевпорядних послуг

 

Інвентаризація земель

 

Топозйомка 1:500, 1:2000

 

Представництво інтересів

 

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки

 

Винесення в натуру меж земельної ділянки

 

Зміна цільового призначення (переведення земель)

 

Оформлення договорів оренди землі та їх подовження

 

Переоформлення земельної ділянки на нового власника

 

Брокерські послуги

 

Законотворча діяльність та лобіювання інтересів

 

Консолідація земель сільськогосподарського призначення (формування єдиних масивів)

 

Розділ і об'єднання земельних ділянок

 

Розробка еколого-економічного обґрунтування

 

Експертна грошова оцінка земельної ділянки

 

Комерційні послуги для фермерів

 

Супровід угод, пов'язаних із землею

 

Чому клієнти обирають Земельну спілку України?

 

З послугами для агробізнесу Ви можете ознайомитися на наших сайтах (http://zem.com.ua/ та http://koshyl.wix.com/land-for-garden)

 

Послуги для компаній

 

 

 

 

 

Послуги для громадян

 

 

Продати земельну ділянку
 
 
Послуги для бізнесу
 
 
Послуги для фізосіб
 
Консультації
 

Комерційні послуги та консультації т044-384-08-66044-384-08-68

© 2004-2021 Асоціація «Земельна спілка України». Усі права захищено.

Цей веб-сайт є власністю Асоціації «Земельна спілка України ». Авторські права на всі матеріали, представлені на цьому сайті, належать Асоціації «Земельна спілка України» або безпосередньому авторові цих матеріалів, якщо в тексті не вказується інше. Будь-яке копіювання, у тому числі окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення матеріалів, що містяться на цьому сайті, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, дозволено при умові обов'язкового вказання активного гіперпосилання на цей сайт.