У яких випадках можуть примусово позбавити права власності на земельну ділянку?

  Відповідно до ст. 378 Цивільного кодексу України право власності на земельні ділянки може бути припинене за рішенням суду у випадках, встановлених законом.

  Підстави для примусового припинення прав на земельну ділянку передбачені ст. 143 Земельного кодексу України. Зокрема, примусове припинення прав на земельну ділянку може бути здійснене у таких випадках:

 

Зверніть увагу! Перелік підстав для примусового вилучення земельної ділянки, визначений ст. 143 Земельного кодексу України, є вичерпним.

 

Питання відчуження земельних ділянок для суспільних потреб регулюються Законом України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» від 17 листопада 2009 року № 1559-VI.

 Статтею 15 зазначеного Закону визначено вичерпний перелік об’єктів, задля будівництва (створення) яких допускається примусовий викуп у власників земельних ділянок та інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені. Зокрема, сюди відносяться об'єкти:

  1. національної безпеки і оборони;
  2. лінійні об'єкти та об'єкти транспортної і енергетичної інфраструктури (дороги, мости, естакади, магістральні трубопроводи, лінії електропередачі, аеропорти, нафтові і газові термінали, електростанції) та об'єкти, необхідні для їх експлуатації;
  3. пов'язані із видобуванням корисних копалин загальнодержавного значення;
  4. природно-заповідного фонду;
  5. кладовищ.

 

Зверніть увагу! Примусове вилучення земельної ділянки можливе виключно за рішенням суду.

Відповідно до ст. 183-1 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи про примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності розглядаються та вирішуються апеляційним адміністративним судом за місцем її розташування. Судом апеляційної інстанції у справах про примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності є Вищий адміністративний суд України.

 

За загальним правилом примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності здійснюється за умови надання її власнику відповідно іншої рівноцінної земельної ділянки, якщо інше не погоджено з власником відчужуваної земельної ділянки. А примусове відчуження житлового будинку у зв’язку з викупом або примусовим відчуженням земельної ділянки здійснюється за умови надання його власнику у власність іншого благоустроєного житлового будинку відповідно. 
Також власник земельної ділянки або будівлі має право отримати попереднє і повне відшкодування вартості відповідно належної йому земельної ділянки або будівлі.  

Вартість земельної ділянки, що відчужується або передається у власність замість відчуженої, визначається за договором на підставі її експертної грошової оцінки.

 
Майте на увазі! Викупна ціна, тобто сума, яку отримує власник, повинна включати, крім вартості земельної ділянки, також вартість житлового будинку, інших будівель, споруд, багаторічних насаджень, що на ній розміщені, збитки, завдані власнику внаслідок викупу земельної ділянки, у тому числі збитки, що будуть завдані власнику у зв’язку з достроковим припиненням його зобов’язань перед третіми особами, зокрема упущена вигода, у повному обсязі (наприклад, якщо було укладено договір оренди, який у зв’язку з примусовим викупом доводиться розірвати). Крім того, у разі надання власнику іншої земельної ділянки замість відчуженої у викупну ціну включається вартість виготовлення документації із землеустрою, розроблення якої необхідне для отримання у власність такої земельної ділянки, а також витрати, пов’язані з державною реєстрацією прав на неї.




Матеріал розроблений Земельною спілкою України по замовленню ПРООН

©2012 Асоціація «Земельна спілка України». Всі права захищено.

 

Дана інформація була підготовлена Асоціацією «Земельна спілка України». Забороняється відтворення та використання повністю або будь-якої частини даної інформації у будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання, передрук чи використання в будь-який інший спосіб без письмової згоди Асоціації «Земельна спілка України».