Публічна кадастрова карта

База земельного законодавства

База земельних ділянок

Законодавство: огляди, коментарі

Питання - відповіді

Господарство: дім, сад, город

Покрокові схеми

Фермерство: створення, ведення, оподаткування

Шаблони документів

Корисна інформація та посилання

Захист прав на землю

Відеоматеріали по земельних відносинах

Корисна інформація та посилання Рекомендації щодо розміщення багаторічних насаджень

При виборі ділянок під багаторічні насадження важливе значення мають морфологічні і біологічні особливості порід і сортів, їх вимоги до рельєфу місцевості, ґрунтів, зволоженню, глибині залягання ґрунтових вод, захищеність ділянки від шкідливих вітрів та ін.

 

Основними завданнями влаштування території саду є створення умов, які сприяють їх росту і розвитку, високовиробничому використанню техніки, трудових ресурсів для отримання максимальної кількості продукції при мінімальних затратах праці і засобів.

 

Перш за все, при організації території саду важливим є розміщення порід і сортів плодових культур, так як вони відрізняються між собою терміном дозрівання і проведенням догляду за насадженнями, а також по відношенню до ґрунтів, рельєфу і іншим особливостям місцевості.

 

Наприклад:

˗  яблуня і слива - вологолюбні культури, морозостійкі, їх можна розміщувати на низинних частинах схилу;

˗  груша більш засухостійка але не морозостійка її слід розміщувати в середніх частинах пологих схилів, в більш захищених місцях;

˗  персик погано переносить зимові морози і весняні приморозки, тому його висаджують в середніх частинах схилу на південно-західні експозиції;

˗  вишню і черешню можна розміщувати на середніх і верхніх частинах схилу.

 

Необхідно врахувати й рельєфні властивості території та ґрунти для закладки саду в межах природно-сільськогосподарських зон країни.

 

Полісся

В північних районах України кращими по рельєфу вважають підвищені ділянки з рівнем ґрунтових вод не ближче 1,5-2 м від поверхні та південні, південно-західні, південно-східні пологі схили підвищень, добре прогріті і захищені від вітрів.

Кращі ґрунти для садів в даній зоні є дернові середньо- і слабопідзолисті.

 

Лісостеп

В лісостепових районах під сади слід відводити, насамперед, середні і нижні частини пологих схилів, південно-західної і північно-західної експозиції, в південних районах – ділянки північних, північно-західних і західних схилів захищених від жарких сонячних вітрів.

 

Таким чином, для плодових культур більш придатні пологі схили до 5°; насіннєві сади добре ростуть на терасованих схилах до 8-10°; під кісточкові культури використовують більш круті схили; під ягідники, чагарники і полуницю краще відводити рівнинні ділянки або схили до 5°.

 

Глибина залягання ґрунтових вод для ягідників має бути не менше 1,0 - 1,5 м, для чагарників - 2 м для насіннєвих - 4 м.

 

Кращіґрунти для садів - сірі лісові, темно-сірі опідзолені й чорноземи опідзолені та глибокі.

 

Степ

Тут сади найкраще створювати на понижених рівнинах і невеликих (крутістю 3-5°) схилах північної, північно-західної та західної експозицій.

 

У північно-східній частині Степу зимові й недостатньо стійкі осінні сорти зерняткових порід не слід розміщувати в долинах річок, оскільки у цих місцях дерева часто ушкоджуються морозами.

 

В західній і центральній частинах Степу без зрошення створювати кісточкові сади можна на схилах крутістю до 12°, а в північно-східній – не більше 10°.

 

У степовій частині Криму кращими елементами рельєфу є рівні місця, в передгірній - долини річок і балок.

 

Кращі ґрунти для садів - чорноземи звичайні й південні, темно-каштанові ґрунти, ґрунти на карбонатних лесах, чорноземи глибокі долинні давньоелювіального походження, добре дреновані з рівнем ґрунтових вод не ближче 2-3 м від поверхні.

 

Гірські райони

У передгірних і гірських районах Карпат можна відводити ділянки на схилах крутістю до 20-25° в одному напрямку, в Передкарпатті кращими є південні схили. У Закарпатській низовині сади розміщують на більш-менш рівних підвищених ділянках.

 

Звертаємо увагу!

У всіх зонах:

˗  не слід відводити під сади ґрунти з ознаками оглеєння у межах ґрунтового профілю і рівнем ґрунтових вод глибше 1,5-2 м, особливо небезпечні застійні води навіть на глибині 1,5 м;

˗  погано ростуть і поступово гинуть сади на щільних ґрунтах важкого гранулометричного складу (об’ємна маса яких понад 1,5 г/см3) та солонцюватих, що містять у коренезаповненому шарі 0,2% легкорозчинних солей і більше щодо маси ґрунту;

˗  непридатні під сади сильнокарбонатні ґрунти з близьким заляганням вапняку й ґрунти з близьким заляганням щільних порід (менше 1,5 м від поверхні);

˗  не можна відводити під сади також дуже змиті ґрунти, з ознаками зсувів, при заляганні ближче 3-4 м від поверхні кристалічних порід і глибокого прошарку піску, щільних глин.

 

Таким чином, врахувавши зазначені рекомендації, можна досягти максимального рівня та якості врожаю при мінімальних затратах праці і засобів.

 

 

 
 
 
 
© 2019 Асоціація «Земельна спілка України». Всі права захищено.
Дана інформація була підготовлена Асоціацією «Земельна спілка України». Забороняється відтворення та використання повністю або будь-якої частини даної інформації у будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання, передрук чи використання в будь-який інший спосіб без письмової згоди Асоціації «Земельна спілка України».

Найпопулярніше

Консультації

 

Послуги для фізосіб

 

Послуги для бізнесу

 
 

Продати земельну ділянку

 

© 2019 Асоціація «Земельна спілка України»

Всі права захищені. Цей веб-сайт є власністю Асоціації «Земельна спілка України». Всі виключні майнові і немайнові авторські права на інформацію, що розміщується на сайті www.zem.ua належать Асоціації «Земельна спілка України» або безпосередньому авторові цих матеріалів, якщо в тексті не вказується інше. Забороняється відтворення та використання будь-якої частини цього веб-сайту та інформації, розміщеної на ньому, в будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання чи використання будь-яким іншим способом без попередньої письмової згоди Асоціації «Земельна спілка України».
 

З питань співпраці, а також для представників ЗМІ т. 
098-156-40-40