Істотні умови договору оренди землі. На що власнику земельної ділянки слід звернути увагу при укладенні договору оренди. Переважне право орендаря на отримання орендованої земельної ділянки у власність.

Статтею 9 Закону України «Про оренду землі» встановлене переважне право орендаря земельної ділянки на придбання її у власність.

Закон передбачає, що вказане переважне право виникає у орендаря лише за умови, що він

сплачує ціну, за якою продається земельна ділянка, а в разі продажу на аукціоні - якщо його пропозиція є рівною з пропозицією, яка є найбільшою із запропонованих учасниками аукціону.

Вказаним переважним правом можуть скористатись не усі орендарі, а лише ті, які відповідно до закону можуть мати у власності орендовану земельну ділянку. Зокрема, переважним правом на придбання орендованої земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність не наділені іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи та іноземні держави, адже вказаним особам відповідно до частини п’ятої статті 22 Земельного кодексу України вказані земельні ділянки не можуть передаватись у власність.

Орендодавець земельної ділянки зобов'язаний повідомити в письмовій формі орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається.

Закон не визначає термін вказаного повідомлення. Такий строк, за потреби, може бути визначений у договорі оренди.

Визначати умови, на яких орендодавець має намір продати земельну ділянку, можна у самому тексті повідомлення або ж додати до такого повідомлення проект договору купівлі-продажу.

У разі відмови орендаря від свого переважного права на придбання орендованої земельної ділянки до нового власника такої земельної ділянки переходять права та обов'язки орендодавця за договором оренди цієї земельної ділянки.

Для уникнення подальших непорозумінь між сторонами договору оренди, доцільно визначити у договорі оренди чіткий строк, коли орендар має надати відповідь на вищевказане письмове повідомлення.

Законом України не передбачені правові наслідки ситуації, коли орендар, отримавши повідомлення про намір продати земельну ділянку, жодним чином не повідомив орендодавця про своє рішення щодо використання переважного права. Тому вказані правові наслідки доцільніше врегулювати договором оренди.

Певне застереження щодо переважного права встановлене Законом щодо орендованих земельних ділянок державної та комунальної власності.  Продаж таких земельних ділянок без згоди на це орендаря забороняється.

 

З урахуванням викладеного, положення договору оренди щодо переважного права орендодавця на купівлю земельної ділянки  можна сформулювати, зокрема, таким чином:

«Орендодавець зобов'язаний повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається. Вказане письмове повідомлення (далі – повідомлення) має бути здійснено не пізніше, ніж за один місяць до дня укладення договору купівлі-продажу. Письмове повідомлення надається Орендарю під розписку або направляється цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. Орендар зобов’язаний протягом десяти днів з дня одержання повідомлення у такому ж порядку письмово повідомити Орендодавця про згоду на використання переважного права або відмову у цьому. У разі неодержання  Орендодавцем згоди Орендаря на використання переважного права або відмову у цьому протягом двадцяти днів з дня відправлення повідомлення, вважається, що Орендар відмовився від використання належного йому переважного права на отримання орендованої земельної ділянки у власність».

 

Читайте також: Істотні умови договору оренди землі. На що власнику земельної ділянки слід звернути увагу при укладенні договору оренди. Існуючі обмеження у використанні земельної ділянки


 

© 2014 Асоціація «Земельна спілка України». Всі права захищено.
Дана інформація була підготовлена Асоціацією «Земельна спілка України». Забороняється відтворення та використання повністю або будь-якої частини даної інформації у будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання, передрук чи використання в будь-який інший спосіб без письмової згоди Асоціації «Земельна спілка України».

Продати земельну ділянку
 
 
Послуги для бізнесу
 
 
Послуги для фізосіб
 
Консультації
 

Комерційні послуги та консультації т044-384-08-66044-384-08-68

© 2004-2021 Асоціація «Земельна спілка України». Усі права захищено.

Цей веб-сайт є власністю Асоціації «Земельна спілка України ». Авторські права на всі матеріали, представлені на цьому сайті, належать Асоціації «Земельна спілка України» або безпосередньому авторові цих матеріалів, якщо в тексті не вказується інше. Будь-яке копіювання, у тому числі окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення матеріалів, що містяться на цьому сайті, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, дозволено при умові обов'язкового вказання активного гіперпосилання на цей сайт.