На кого покладено вирішення межових спорів (спори за розмір земельної ділянки, межі) в межах міста (села)?

Питання вирішення земельних спорів, в тому числі тих, що стосуються розміру земельних ділянок, встановлення меж земельних ділянок регулюються Главою 25 Земельного кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 158 Земельного кодексу України до органів, що мають право вирішувати земельні спори належать:

 

 

  • суди;
  • органи місцевого самоврядування;
  • органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

 Суди вирішують земельні спори з приводу:

-          володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб;

-          спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.

 Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори в межах населених пунктів щодо:

-          меж земельних ділянок, що перебувають у власності та користуванні громадян;

-          дотримання громадянами правил добросусідства;

-          розмежування меж районів у містах.

 

До відома! Органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів вирішують земельні спори щодо меж земельних ділянок за межами населених пунктів, розташування обмежень у використанні земель та земельних сервітутів.

 

Майте на увазі! Відповідно до ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. А тому при виникненні будь-яких межових спорів, навіть не звертаючись до органу місцевого самоврядування, особа має право звернутися безпосередньо до суду для захисту своїх прав та інтересів. Дану позицію підтвердив у своїй Постанові від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» Пленум Верховного суду України та визначив, що справи за спорами про межі земельних ділянок, що перебувають у власності чи користуванні громадян-заявників підлягають розгляду місцевими судами незалежно від того, розглядалися вони попередньо органом місцевого самоврядування або органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів чи ні.

 

Таким чином, вирішення межових спорів (спори за розмір земельної ділянки, межі) в межах міста (села) здійснюється органами місцевого самоврядування та судом.

 Порядок вирішення межових спорів судами визначається відповідно процесуальним законодавством України.

 Розгляд та вирішення земельних спорів органами місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному статтями 159-161 Земельного кодексу України, та в загальному має такий вигляд:

 

  1. 1.Особа для вирішення земельного спору повинна подати до органу місцевого самоврядування (міської, сільської, селищної ради) заяву.
  2. 2.Орган місцевого самоврядування за участю зацікавлених осіб у термін 1 місяць розглядає подану заяву.
  3. 3.Орган місцевого самоврядування приймає рішення щодо поданої заяви та визначає порядок, як слід виконати дане рішення.
  4. 4.Сторони спору отримують рішення місцевого органу самоврядування протягом 5 днів з моменту його прийняття.
  5. 5.Виконання рішення здійснює орган, що прийняв рішення – орган місцевого самоврядування.

 

Зверніть увагу! Рішення органу місцевого самоврядування вступає в силу з моменту його прийняття. Виконання його може бути призупинене у разі оскарження даного рішення однією із сторін у суді.

 

 

 

 

Матеріал розроблений Земельною спілкою України по замовленню ПРООН

 

© 2012 Асоціація «Земельна спілка України». Всі права захищено.

 

Дана інформація була підготовлена Асоціацією «Земельна спілка України». Забороняється відтворення та використання повністю або будь-якої частини даної інформації у будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання, передрук чи використання в будь-який інший спосіб без письмової згоди Асоціації «Земельна спілка України».

 

Продати земельну ділянку
 
 
Послуги для бізнесу
 
 
Послуги для фізосіб
 
Консультації
 

Комерційні послуги та консультації т044-384-08-66044-384-08-68

© 2004-2021 Асоціація «Земельна спілка України». Усі права захищено.

Цей веб-сайт є власністю Асоціації «Земельна спілка України ». Авторські права на всі матеріали, представлені на цьому сайті, належать Асоціації «Земельна спілка України» або безпосередньому авторові цих матеріалів, якщо в тексті не вказується інше. Будь-яке копіювання, у тому числі окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення матеріалів, що містяться на цьому сайті, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, дозволено при умові обов'язкового вказання активного гіперпосилання на цей сайт.