Роз’яснення Земельної спілки України щодо провадження господарської діяльності з проведення земельних торгів

- Яким чином буде регулюватись діяльність у сфері проведення земельних торгів?

 

Починаючи з 28.06.2015 р. діяльність у сфері земельних торгів регулюється виключно положеннями глави 21 Земельного кодексу України «Продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах». Виконавцем земельних торгів з цього часу може бути будь-який суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення. Зверніть увагу, що визначення виконавця земельних торгів організатором земельних торгів має здійснюватися у порядку, визначеному законодавством про здійснення державних закупівель, а у разі, якщо законодавство про здійснення державних закупівель не застосовується, - на конкурентних засадах згідно наказу Мінагрополітики України від 25.09.2012 № 579 «Про затвердження Порядку закупівлі послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах», зокрема, під час обрання переможця із числа учасників конкурсу з відбору виконавців торгів враховується загальна оцінка балів конкурсної пропозиції кожного з учасників за таким критерієм як «кількість проданих лотів, ціна їх продажу порівняно зі стартовою ціною» (3 бали - найбільша пропозиція; 2 бали - друга за найбільшою пропозиція; 1 бал - інші пропозиції).

 

- Наявність яких документів обов’язкова для суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері проведення земельних торгів?

 

Починаючи з 28.06.2015 р. законодавство не вимагає наявності у виконавця земельних торгів жодних спеціальних документів. Єдиною вимогою є наявність у виконавця торгів статусу суб’єкта господарської діяльності.

На практиці, можливе висунення умови організаторами земельних торгів щодо наявності у складі виконавця ліцитатора (аукціоніста) з проведення земельних торгів, проте таку вимогу не можна буде вважати законною.

 

- Чи є обов’язковими для виконання умови щодо організаційно-правової форми, складу, матеріального та технічного забезпечення суб’єкта господарювання, який здійснює діяльність в галузі проведення земельних торгів?

 

Усі вимоги до виконавців земельних торгів, що були визначені Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності щодо проведення земельних торгів (наказ Держкомзему від 08.10.2010 N 724), в тому числі щодо організаційно-правової форми, складу, матеріального та технічного забезпечення суб’єкта господарювання, який здійснює діяльність в галузі проведення земельних торгів, починаючи з 28.06.2015 не застосовуються.

 

- Які органи та яким чином будуть здійснювати контроль за діяльністю в галузі проведення земельних торгів?

 

У зв’язку із припиненням ліцензування господарської діяльності з проведення земельних торгів, починаючи з 28.06.2015 також припиняється здійснення заходів державного контролю (нагляду) за додержанням ліцензійних умов.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2012 № 1207 затверджено Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов’язаної з проведенням робіт із землеустрою, землеоціночних робіт та земельних торгів, і визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру, проте, зважаючи на припинення ліцензування проведення земельних торгів, починаючи з 28.06.2015 будуть відсутні законодавчі акти, які б відносили діяльність з проведення земельних торгів до таких, де має здійснюватися державних контроль (нагляд).

Таким чином, після 28.06.2015 спеціальні заходи державного контролю (нагляду) за діяльністю в галузі проведення земельних торгів не здійснюватимуться, проте й надалі здійснюватиметься загальний нагляд органами прокуратури, правоохоронними органами у сфері боротьби з економічною злочинністю тощо.

 

- Чи є необхідним для особи, яка бажає стати ліцитатором, отримання кваліфікаційного сертифіката? Який порядок отримання кваліфікаційного сертифіката, його державної реєстрації та захисту?

 

Законодавство не встановлює вимог до правового статусу ліцитатора з проведення земельних торгів, а також не встановлює обов’язковості наявності в нього спеціальної освіти та/або спеціальних кваліфікаційних документів (сертифікатів, свідоцтв тощо).

Проте, звертаємо увагу, що наказом Держземагентства України від 24.12.2012 № 669 "Про забезпечення здійснення підготовки ліцитаторів" свого часу було затверджено Структуру курсу базової підготовки ліцитаторів та Програму курсу базової підготовки ліцитаторів. Наказом Держземагентства України від 08.09.2011 № 117 «Про затвердження складів Наглядової ради, Екзаменаційних комісій та форм документів» (із наступними змінами та доповненнями) було визначено склад Екзаменаційної комісії з проведення кваліфікаційних іспитів на отримання кваліфікаційного свідоцтва ліцитатора та форму Кваліфікаційного свідоцтва ліцитатора з проведення земельних торгів. Згадані накази були прийняті в межах повноважень Держземагентства України щодо науково-експертного, аналітичного, інформаційного та методичного забезпечення проведення земельних торгів, а також забезпечення здійснення підготовки ліцитаторів (Указ Президента України від 08.04.2011 № 445/2011). Спеціальний порядок державної реєстрації ліцитаторів або їх кваліфікаційних документів не встановлювався.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», згадана служба також має вживати організаційних заходів щодо проведення земельних торгів та забезпечення здійснення підготовки ліцитаторів, проте склад Екзаменаційної комісії з проведення кваліфікаційних іспитів на отримання кваліфікаційного свідоцтва ліцитатора та форма Кваліфікаційного свідоцтва ліцитатора з проведення земельних торгів Держгеокадастром ще не затверджувалися. В той же час, у червні 2015 року Держгеокадастром було укладено угоди щодо професійної підготовки ліцитаторів із Національним університетом біоресурсів і природокористування України та Міжнародним інститутом бізнесу.

 

- Чи матиме право підприємство, в складі якого на постійній основі працюють два ліцитатори, які мають кваліфікаційні свідоцтва, здійснювати діяльність в галузі земельних торгів?

 

Так, матиме.

 

 

© 2015 Асоціація «Земельна спілка України». Всі права захищено.
Дана інформація була підготовлена Асоціацією «Земельна спілка України». Забороняється відтворення та використання повністю або будь-якої частини даної інформації у будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання, передрук чи використання в будь-який інший спосіб без письмової згоди Асоціації «Земельна спілка України».
Продати земельну ділянку
 
 
Послуги для бізнесу
 
 
Послуги для фізосіб
 
Консультації
 

Комерційні послуги та консультації т044-384-08-66044-384-08-68

© 2004-2021 Асоціація «Земельна спілка України». Усі права захищено.

Цей веб-сайт є власністю Асоціації «Земельна спілка України ». Авторські права на всі матеріали, представлені на цьому сайті, належать Асоціації «Земельна спілка України» або безпосередньому авторові цих матеріалів, якщо в тексті не вказується інше. Будь-яке копіювання, у тому числі окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення матеріалів, що містяться на цьому сайті, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, дозволено при умові обов'язкового вказання активного гіперпосилання на цей сайт.