Що таке відумерла спадщина

Основними нормативними актами в цій сфері є Цивільний кодекс України (далі - ЦК) та Цивільно процесуальний кодекс України (далі - ЦПК), а також деякі підзаконні акти, що встановлюють порядок спадкування відумерлого майна місцевими органами самоврядування (міськими, сільськими та селищними радами).
 
Стаття 1277 ЦК передбачає випадки, коли суд може визнати спадщину відумерлою:
 
- за законом і за заповітом відсутні спадкоємці;
- спадкоємці є, але їх усунуто від права на спадкування;
- такі особи відмовилися приймати спадщину або просто не прийняли в установлений термін.
Таким чином, при спадщині, якщо з вказаних вище причин відсутні спадкоємці, майно деякий період нікому не належить і така спадщина, може бути визнаною відумерлою. І, відповідно, земельну ділянку, будинок та інше майно, що входить до складу такої спадщини, так само можна вважати відумерлою.
 
Спадкування відумерлого майна
У зазначених вище випадках, до суду із заявою про визнання відумерлої спадщини звертається місцева рада. Робить це вона або за місцем відкриття спадщини - якщо майно рухоме (наприклад автомобіль, картини, і будь-які інші речі які можна переміщати з одного місця на інше без шкоди для них і зберігаючи їх цільове призначення), або за місцем його знаходження - якщо до складу спадщини входить нерухомість (наприклад: земля, будинок).
 
Важливо звернути увагу, що вищезгадану заяву в суд можуть подати не тільки органи місцевого самоврядування, а й кредитори спадкодавця (тобто, ті особи, яким спадкодавець щось заборгував), а для визнання відумерлою земельної ділянки сільськогосподарського призначення - ще й власники і користувачі сусідніх земельних ділянок (в таких випадках, суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування).
 
Термін, через який після відкриття спадщини (день смерті (втрати) людини), можна звернутися із заявою про визнання відумерлої спадщини, становить 1 рік.
 
Protocol зазначає, що якщо на об'єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно. Як це розуміти? Тут все просто. Якщо будинок чи квартиру визнано відумерлою, то разом з ними будинком у власність територіальної громади переходять також і меблі, елементи інтер’єру, всі інші речі, які знаходяться в такому будинку.
 
Попереднім етапом, до звернення в суд, є постановка на облік майна без господаря. Так, в деяких містах, селах, селищах органи місцевого самоврядування приймають локальні акти у вигляді Порядку виявлення, взяття на облік, зберігання і використання майна, що немає господаря, визнання спадщини відумерлою та прийняття такого майна в комунальну власність чи іншого аналогічного документа, який ради затверджують своїм рішенням. Так, таким актом може встановлюватися обов'язок жителів інформувати місцеву раду про майно, яке має ознаки відсутності господаря (за таким майном ніхто не доглядає, воно валитися, ніхто з людей давно не з'являвся або інші ознаки). Після чого проводиться обстеження виявленого майна, про що складається акт, направляються запити до органів реєстрації актів цивільного стану, нотаріату, органів Держгеокадастра, Національної поліції, реєстрації прав на нерухоме майно і т.д.
 
Визнання відумерлого майна судом
Такий порядок врегульовано главою 9 розділу IV ЦПК.
 
Протокол звертає увагу, що визнання спадщини відумерлою здійснюється в окремому провадженні (провадження про визнання факту, де суперечка відсутня). Крім цього, органи місцевого самоврядування при подачі заяви про визнання майна відумерлим, відповідно до пункту 15-1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", звільняються від сплати судового збору. Це правило щодо звільнення від сплати не поширюється на кредиторів і власників/користувачів сусідніх ділянок землі.
 
Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
 
Територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна, зобов'язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені відповідно до статті 1231 ЦК. Що робити, якщо власниками відумерлого майна стають декілька територіальних громад? У таких ситуаціях вимоги кредиторів спадкодавця задовольняються пропорційно вартості відумерлого майна, набутого у власність кожної з територіальних громад.
 
Після отримання судового рішення, яке набрало законної сили, готується відповідний проект рішення сесії сільської, селищної, міської ради про прийняття спадщини, визнаної судом відумерлою в комунальну власність територіальної громади села, селища, міста, об'єднаної територіальної громади. Цим же рішенням може визначатися балансоутримувач цього майна. На підставі такого рішення здійснюється держреєстрація права власності, відповідно до пункту 9 частини 1 статті 27 Закону № 1952-IV.
 
 
Продати земельну ділянку
 
 
Послуги для бізнесу
 
 
Послуги для фізосіб
 
Консультації
 

Комерційні послуги та консультації т044-384-08-66044-384-08-68

© 2004-2020 Асоціація «Земельна спілка України». Усі права захищено.

Цей веб-сайт є власністю Асоціації «Земельна спілка України ». Авторські права на всі матеріали, представлені на цьому сайті, належать Асоціації «Земельна спілка України» або безпосередньому авторові цих матеріалів, якщо в тексті не вказується інше. Будь-яке копіювання, у тому числі окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення матеріалів, що містяться на цьому сайті, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, дозволено при умові обов'язкового вказання активного гіперпосилання на цей сайт.