Нормативи при забудові дачної ділянки

Отже, ви стали щасливим володарем земельної ділянки на території дачного кооперативу. Подумки вже забудували її всіма необхідними спорудами для щасливого проведення часу далеко від галасливого міста. Але, щоб подальше проживання не було затьмарене скандалами як з сусідами по ділянці, так і з правлінням, забудову потрібно здійснювати в суворій відповідності з існуючими нормами і правилами, з дотриманням всіх норм забудови дачної ділянки.
 
З чого почати
Перш за все потрібно чітко позначити межі забудови земельної ділянки. Для цього потрібно переглянути документи на земельну ділянку, де обов'язково повинен бути кадастровий номер ділянки і план ділянки. Кадастровий номер стане в нагоді для пошуку своєї ділянки на публічній кадастровій карті, а план необхідний для встановлення меж ділянки. Зрозуміло, що в усьому цьому не буде необхідності, якщо з трьох сторін вже є забудови з парканами.
 
Де шукати норми забудови дачної ділянки
правила забудови земельної ділянкиВ 2020 році діють нові правила забудови земельної ділянки, прописані в будівельних нормах ДБН Б.2.2-12: 2019 "Планування та забудова територій". Саме в цих нормах є відповіді на всі питання стосовно норм забудови садової ділянки: відстань між будівлями як на самій ділянці, так і на сусідніх ділянках, довжина протипожежних розривів між будівлями, інтервали від існуючих ліній електропередач, джерел водопостачання, інших будівель. Ці норми діють з кінця минулого року, і є обов'язковими для виконання. Знайти їх і ознайомитися зі змістом можна в Інтернеті.
 
Обмеження за розміром ділянки для забудови
Якщо ви перебуваєте ще на стадії пошуку земельної ділянки, то слід нагадати, що мінімальний розмір ділянки для подальшої забудови під житловий будинок становить 500 кв.м. (0,05 га). На меншій ділянці відповідні контролюючі органи просто не дадуть дозвіл на будівництво. Виняток може бути тільки в тому випадку, якщо поряд з усіх боків уже сформовані земельні ділянки, тобто ваша ділянка "затиснута" з трьох сторін. Тоді можливе зменшення мінімальної площі для забудови, але не більше ніж на 20%. Але в такому випадку для майбутнього будівництва потрібно витримати всі правила забудови земельної ділянки, включаючи санітарні та протипожежні норми. При плануванні будівництва важливо в першу чергу не забувати, яка відстань має бути від будинку до сусідського паркану. Це убезпечить вас від можливих судових баталій з незадоволеними сусідами.
 
Норми відступу від меж ділянки при будівництві
Наступний важливий крок - це з'ясувати, які мінімальні відступи від меж земельних ділянок при будівництві, при посадці дерев потрібно зробити, щоб не порушити закон. Отже, основні вимоги в новому ДБН, що дозволяють визначити, скільки потрібно відступити від сусідського паркану:
 
-відстань від будинку до паркану має бути не менше трьох метрів;
-якщо будинок будується в тому місці, де на сусідніх ділянках вже існують забудови, то мінімальний інтервал від суміжної земельної ділянки до прилеглої виступаючої конструкції стіни будівлі дорівнює одному метру;
-відступи від меж земельної ділянки при будівництві житлового будинку, складають шість метрів від будинку до червоних ліній для вулиць і три метри для звичайних проїздів;
-відстань від сусідньої земельної ділянки до стовбурів дерев, повинен бути не менше чотирьох метрів. Точна відповідь на питання, на якій відстані садити дерева від паркану, залежить від величини крони: дистанція повинна бути не менше половини її діаметра. Відстань до кущів повинна бути не менше одного метра;
-гараж можна будувати на лінії забудови.
 
Протипожежні норми
З огляду на те, що стандартний розмір дачної ділянки це 5 соток, практично неможливо побудувати все задумане і при цьому не порушити норми і правила. Але краще пожертвувати якоюсь будівлею, ніж порушити протипожежні правила. Адже в разі їх порушення, державна служба України з надзвичайних ситуацій після перевірки напише припис про усунення порушень. Якщо ж у вказаний проміжок часу порушення не будуть усунуті, то наступним кроком може бути позов до суду про знесення незаконно збудованої споруди. Щоб цього не сталося, необхідно дотримуватися затверджених державою правил будівництва.
 
Правила будівництва на дачній ділянці роблять головний акцент на інтервали між стінами та іншими виступаючими конструкціями. У разі якщо будинок або інша будова має несучі деталі, які виступають понад один метр від стіни, і при цьому вони виготовлені з пожежонебезпечних матеріалів, тоді відстань слід вимірювати від однієї такої виступаючої деталі до іншої.
 
На протипожежні відстані між житловими будинками та іншими спорудами в садовому товаристві в значній мірі впливає ступінь вогнестійкості цих об'єктів:
 
-між будівлями I і II ступеня вогнестійкості повинен бути проміжок не менше 6 метрів;
-між об'єктами, які відносяться до I та II ступеня вогнестійкості, і об'єктами, які відносяться до III ступеня вогнестійкості, повинен бути проміжок не менше 8 метрів;
-між об'єктами III ступеня вогнестійкості повинен бути інтервал не менше 8 метрів;
-між об'єктами, виготовленими з дерева, та інших пожежонебезпечних матеріалів, відстань повинна бути приблизно 10-15 метрів.
 
Правила будівництва на дачній ділянці
Будь-який будинок, побудований без дозволів, або ж з порушеннями норм забудови, вважається самовільним будівництвом, на яке неможливо отримати право власності. Крім того, вас ще й оштрафують за це.
 
При будівництві потрібно дотримуватися максимально допустиму поверховість, яка також визначається нормами ДБН Б.2.2-12: 2019. Так, в межах своєї земельної ділянки поверховість будівель не повинна перевищувати два поверхи (без урахування мансарди). У той же час, не можна будувати багатоквартирні будинки. Термін "багатоквартирні" передбачає будинки, що мають більше двох квартир.
 
Перед будівництвом потрібно:
 
отримати будівельний паспорт;
подати в ДАБІ декларацію про початок виконання будівельних робіт;
проінформувати місцеві органи влади про початок будівельних робіт;
після будівництва подати в ДАБІ та зареєструвати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.
З огляду на те, що без певної підготовки самому зібрати необхідний пакет документів для оформлення всіх дозволів, і подати його в потрібну інстанцію досить непросто, Протокол рекомендує довірити це питання юристам - професіоналам. Скласти договір на надання правових послуг для консультації і збору необхідних документів ви завжди зможете, оформивши як клієнт на сайті Протокол тендер за недорогою ціною для отримання якісних послуг.
 
Мінімальні відстані при облаштуванні ділянки
-відстань від паркану до житлових будівель: 3 метра;
-від свого будинку до сусідського: 8 метрів;
-від паркану до вуличного туалету: 3 метра;
-від паркану до нежитлових будівель: 1 метр;
-від паркану до дерев'яних будівель: 15 метрів;
-між двома дерев'яними будівлями: 15 метрів;
-від кущів до паркану: 1 метр;
-від дерев до паркану: 3 метра для високих і 2 метри для середніх;
-від дерев до інших будівель: 5 метрів;
-від дерев до стовпів ліній електропередач: 3 метра;
-від паркану до сараю з тваринами: 4 метра;
-від сараю з тваринами до колодязя: 20 метрів;
-від житлового будинку до колодязя: 15 метрів;
-від житлового будинку до туалету з вигрібною ямою: 12 метрів;
-від житлового будинку до септика: 5 метрів;
-від септика до колодязя: 10 метрів;
-від місця для автомобіля до сусідського будинку: 10 метрів;
-від фундаменту будинку до водопроводу: 3 метра;
-від фундаменту будинку до електрокабелю: 0,6 метрів.
Не слід також забувати про максимально допустиму висоту огорожі: з боку сусідів бажано не перевищувати півтора метра, а з боку вулиці - 2,2 метра. У разі встановлення капітального паркану постарайтеся простежити, щоб він не виходив за межі вашої ділянки. При влаштуванні капітального паркану, а також якщо висота огорожі перевищує 1,5 метра з боку сусідів, необхідно отримати їх письмову згоду. Хоча, з урахуванням сьогоднішніх реалій, на ці параметри зараз звертають найменше уваги.
 
Багато що залежить і від ваших відносин з сусідами: якщо відносини напружені, то навіть собача будка, поставлена ​​вами ближче ніж 4 метри від огорожі, може стати приводом скарги на вас в відповідні інстанції. Також зверніть увагу на положення Земельного кодексу України, де йдеться про те, що якщо гілки ваших дерев знаходяться над територією сусіда, то він має повне право обрізати їх без вашого дозволу. Це ж правило застосовується і до коріння дерев. Якщо плануєте надалі утримувати курей або гусей, подбайте про те, щоб майданчик для їх вигулу був не ближче 4 метрів від сусідньої ділянки.
 
При встановленні мінімальної відстані від сусідських будівель, прослідкуйте щоб всі споруди сусідів також були побудовані на необхідній відстані від вашого загального паркану. Наприклад, не зовсім справедливо відступати відповідно до норм 8 метрів від сусідського будинку, якщо цей будинок побудований впритул до паркану.
 
Але щоб не заплутатися в цифрах, і не ходити днями по ділянці з рулеткою, довірте цю роботу професіоналам, які розроблять проект забудови ділянки, а витрачені гроші окупляться зекономленим часом і нервами.
 
 
Продати земельну ділянку
 
 
Послуги для бізнесу
 
 
Послуги для фізосіб
 
Консультації
 

Комерційні послуги та консультації т044-384-08-66044-384-08-68

© 2004-2020 Асоціація «Земельна спілка України». Усі права захищено.

Цей веб-сайт є власністю Асоціації «Земельна спілка України ». Авторські права на всі матеріали, представлені на цьому сайті, належать Асоціації «Земельна спілка України» або безпосередньому авторові цих матеріалів, якщо в тексті не вказується інше. Будь-яке копіювання, у тому числі окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення матеріалів, що містяться на цьому сайті, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, дозволено при умові обов'язкового вказання активного гіперпосилання на цей сайт.