Офіс протидії рейдерству - про емфітевзис

Оформлення права користування земельною ділянкою за допомогою договору емфітевзису сьогодні досить популярна опція. Однак не всі розуміють, у чому полягає таке право та які його особливості.
 
Що таке договір емфітевзису, які його перспективи у світлі відкриття ринку землі? Відповіді на ці питання надають експерти Офісу протидії рейдерству.
 
Емфітевзис — це право користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, яке виникає на підставі укладеного сторонами договору в письмовому вигляді. Емфітевзис є певною альтернативою купівлі земельної ділянки, оскільки надає землекористувачу значний обсяг прав і можливостей.
  
Право емфітевзису підлягає обов’язковій державній реєстрації, а відповідний договір — нотаріальному посвідченню за домовленістю сторін. Це є додатковою гарантією від будь-яких незаконних посягань на право користування земельною ділянкою!
 
Емфітевзис може бути відчужений (проданий/подарований), внесений до статутного капіталу, переданий у заставу (якщо земельна ділянка знаходиться у приватній власності), або у спадок. Іншими словами, це певний актив, який може використовуватися як для продажу, так і для залучення коштів. Викупити право емфітевзису може і сам власник, який має переважне право на це.
 
У порівнянні з інститутом оренди емфітевзис є більш гнучким у частині узгодження істотних умов користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, не таким «зарегульованим» (скажімо, якщо питанням оренди землі присвячено окремий закон, то регулюванню договорів емфітевзису — 6 статей Цивільного кодексу України), також він немає обмежень щодо осіб, які можуть бути емфітевтами, і щодо сукупної площі земельних ділянок, які можуть перебувати в користуванні однієї особи та пов’язаних з нею осіб.
 
Крім того, на відміну від власника земельної ділянки, емфітевт не має обов’язку сплачувати земельний податок. Ще однією особливістю емфітевзису є те, що розмір плати і порядок її виплати (це може бути щомісячна плата, чи одноразовий платіж) встановлюється сторонами у договорі на власний розсуд. Найчастіше сторони обирають формат одноразової  плати, виходячи із нормативної грошової оцінки ділянки чи її ринкової вартості.
 
Правова природа договору емфітевзису полягає в довгостроковому (до 50 років) користуванні землею незалежно від переходу права власності на ділянку. Крім того, свобода договору емфітевзису дозволяє передбачити зобов’язання правонаступників/спадкоємців власника земельної ділянки виконувати умови зазначеного договору. За умови договору оренди, у разі смерті власника земельної ділянки спадкоємці (після прийняття спадщини) можуть розірвати такий договір, а за умовами договору емфітевзису — такої можливості не передбачено.
 
Право користування земельною ділянкою, яке набуто за договором емфітевзису, зберігається незалежно від зміни власника — це одна із ключових переваг такого договору, підкреслюють експерти Офісу протидії рейдерству.
 
 
Продати земельну ділянку
 
 
Послуги для бізнесу
 
 
Послуги для фізосіб
 
Консультації
 

Комерційні послуги та консультації т044-384-08-66044-384-08-68

© 2004-2020 Асоціація «Земельна спілка України». Усі права захищено.

Цей веб-сайт є власністю Асоціації «Земельна спілка України ». Авторські права на всі матеріали, представлені на цьому сайті, належать Асоціації «Земельна спілка України» або безпосередньому авторові цих матеріалів, якщо в тексті не вказується інше. Будь-яке копіювання, у тому числі окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення матеріалів, що містяться на цьому сайті, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, дозволено при умові обов'язкового вказання активного гіперпосилання на цей сайт.