Як вберегтися від шахраїв при оформленні спадщини на нерухомість

Спадщина — це матеріальні і нематеріальні цінності, права та обов’язки померлої особи, які мають гіркий присмак втрати близької людини. Але у спадок можна отримати не лише певні речі, рухоме або нерухоме майно, а й купу проблем, у випадку якщо на вашу потенційну власність зазіхнуть шахраї.
 
В Офісі протидії рейдерству Міністерство юстиції України розглядалася ціла низка кейсів, в яких спадкове нерухоме майно ставало об’єктом незаконних реєстраційних дій, тож наші експерти підготували кілька практичних порад, як вберегтися від шахраїв при оформленні спадщини на нерухомість.
 
Та спершу розповімо про декілька нюансів цієї процедури.
 
Спадкування може відбуватися двома шляхами:
 
1 - за заповітом померлої особи: спадкоємцями можуть бути будь-які особи зазначені у цьому документі, не обов’язково родичі;
2️ - за законом: якщо заповіт не було складено за життя, спадкоємцями можуть бути тільки ті особи, які включені до 5 черг спадкування, або спадкоємці за правом представлення.
 
Якщо вказаних осіб немає, то вже за рік з моменту відкриття спадщини в судому порядку вона буде визнана відумерлою і перейде у власність територіальної громади за місцем її відкриття.
 
Способи прийняття спадщини:
 
▪️за заявою, яка подається особисто спадкоємцем до нотаріуса, державного чи приватного;
▪️фактичне прийняття: спадщину приймає особа, яка постійно проживала разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
 
Спадкоємець за заповітом чи за законом завжди має вибір, приймати спадщину чи ні.
 
Строк для прийняття спадщини – 6️ місяців із моменту її відкриття (з дня смерті спадкодавця).
 
А тепер назвемо головні практичні поради від експертів Офісу протидії рейдерству, які слід врахувати при оформленні спадщини на нерухомість (квартиру, будинок, інші будівлі і споруди, або земельну ділянку), аби вона не стала ласим шматком для шахраїв, які можуть, скажімо, на підставі підроблених документів, оформити право власності на майно.
 
Порада 1️. Не пропустіть шестимісячний строк для прийняття спадщини!
 
‼️Врахуйте, що спадщина має бути прийнята протягом 6️ місяців з дня її відкриття, тобто з моменту смерті спадкодавця. Це означає, що потрібно прийняти спадщину фактично, або подати заяву про прийняття спадщини за законом чи за заповітом, саме у піврічний часовий проміжок, а не після його завершення!
 
Якщо цей строк було пропущено, нотаріус нічим не може зарадити. У цьому разі варто звертатися до суду та ініціювати питання про поновлення строку для прийняття спадщини, якщо його було пропущено з поважних причин.
 
!Пам'ятайте, що згаяним вами часом можуть скористатися шахраї, підробивши правовстановлюючі документи на нерухомість спадкодавця.
 
Порада 2️. На первинній консультації у нотаріуса, який буде вести спадкову справу, попросіть перевірити, чи належним чином оформлено право власності на нерухоме майно за спадкодавцем.
 
Нотаріус може перевірити, чи наявний відповідний запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРП). Якщо така інформація в ДРП відсутня, після відкриття спадкової справи, нотаріус має направити офіційні запити, зокрема до Бюро технічної інвентаризації, якщо йдеться про житлові чи нежитлові приміщення, або ж до Державного земельного кадастру, коли йдеться про земельну ділянку.
 
!Зверніть увагу, якщо право власності на нерухоме майно спадкодавця за його життя не було зареєстровано належним чином, необхідно буде внести відомості про право власності спадкодавця на таке майно до ДРП шляхом проведення відповідної державної реєстрації права власності за заявою спадкоємця.
 
Саме тому варто потурбуватися про належне оформлення документів, які посвідчують право власності, і внесення відповідних відомостей до ДРП ще за життя! Це не лише захистить нерухоме майно від незаконних оборудок, але й суттєво спростить проведення будь-яких юридичних операцій із ним, зокрема і оформлення спадщини.
 
 
 
Продати земельну ділянку
 
 
Послуги для бізнесу
 
 
Послуги для фізосіб
 
Консультації
 

Комерційні послуги та консультації т044-384-08-66044-384-08-68

© 2004-2021 Асоціація «Земельна спілка України». Усі права захищено.

Цей веб-сайт є власністю Асоціації «Земельна спілка України ». Авторські права на всі матеріали, представлені на цьому сайті, належать Асоціації «Земельна спілка України» або безпосередньому авторові цих матеріалів, якщо в тексті не вказується інше. Будь-яке копіювання, у тому числі окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення матеріалів, що містяться на цьому сайті, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, дозволено при умові обов'язкового вказання активного гіперпосилання на цей сайт.