Дискусія: "Договори оренди землі: як відстояти права землевласників?"

24.06.2014

УкрІнформ

 24 червня, о 10.00 у прес-центрі Українського національного інформаційного агентства Укрінформ (зал на 2 поверсі) відбулася  дискусія на тему: "Договори оренди землі: як відстояти права землевласників?". Організатор - Український освітній центр реформ.

Учасники: Сергій ЛАБАЗЮК -  перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин; Віталій САБЛУК - директор Департаменту економічного розвитку та аграрного ринку Міністерства аграрної політики та продовольства України; Олена БОРОДІНА - завідувач Відділу економіки і політики аграрних перетворень ДУ «Інститут економіки та прогнозування» НАН України, член-кореспондент НАН України; Микола ФУРСЕНКО - голова Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад; Андрій КОШИЛЬ - директор Ресурсного центру з прав на землю, президент Асоціації «Земельна спілка України»; Роман КОРІНЕЦЬ - президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України; Олександр ПОЛІВОДСЬКИЙ - директор юридичної фірми «Софія»; Кирило ЛЕВТЕРОВ - партнер юридичної фірми «ОМП»; Олександр КАЛІБЕРДА - заступник керівника Проекту USAID «АгроІнвест»; Олександр МУЛЯР - фахівець з аграрної політики Проекту USAID «АгроІнвест»; Павло КУЛИНИЧ - головний юридичний радник Проекту USAID «АгроІнвест».

обговорювались  питання:
1. Селянин-землевласник як орендодавець землі: що показало дослідження, проведене Проектом USAID «АгроІнвест»;
2. В яких регіонах було проведенe соціологічне дослідження і якими виявилися його результати;
3. Що є основним чинником ущемлення прав орендодавців - їх переважно поважний вік, правова необізнаність, небажання уважно вчитуватися в текст договорів оренди, відсутність бажаної конкуренції у сфері орендних відносин чи якісь інші причини;
4. Яких фінансових та інших втрат зазнають власники земельних паїв у разі, коли в договорах оренди з ними не повною мірою відображаються їхні права та інтереси;
5. Як подолати нинішні проблеми і як це сприятиме розвитку аграрного сектору України?

Підсумкові матеріали:

Третина орендованої української землі "прогулює" - експерт

Близько 40% орендованої землі не приносить власникам належного прибутку.
Про це на круглому столі у Києві заявив фахівець з аграрної політики проекту USAID «Агроінвест» Олександр Муляр, передає кореспондент Укрінформу.
«Майже 40% договорів про оренду землі дають їх власникам низьку орендну плату», - сказав Олександр Муляр.
Експерт зазначає, що «у 20% всіх договорів про оренду землі містять порушення чинного законодавства». Так «за несплату орендної плати у 10% договорів не фіксують взагалі ніякої відповідальності за несплату чи не своєчасну сплату орендної плати».
Проблемою у стосунках між орендатором та власником землі часто є розрахунки у натуральній формі. Такі розрахунки мають місце у 92% типових договорів. Експерт підкреслює, що «ціну на продукт, який іде у формі оплати за оренду землі в основному визначає виробник при цьому зловживаючи своїм становищем. Він або завищую ціну, або дає продукт нижчого сорту».
На думку експерта «спірним питанням в типових договорах оренди земель сільськогосподарського призначення є відсутність індексації ціни за оренду землі. Така проблема присутня у 18% підписаних договорів».

Відео с прес-конференції:

Продати земельну ділянку
 
 
Послуги для бізнесу
 
 
Послуги для фізосіб
 
Консультації