Презентовано четвертий випуск інформаційно-аналітичного бюлетня "Огляд стану земельних відносин в Україні"

Відбулася онлайн-презентація четвертого випуску інформаційно-аналітичного бюлетеня «Огляд земельних відносин в Україні». Бюлетень створений спільними зусиллями Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру й Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки.
Під час презентації Огляду, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Тарас Дзьоба підсумував основні показники ринку землі.
«Основний підсумок на кінець року – ринок землі розвивається стабільно, злагоджено та прозоро. Жодних форс-мажорів не зафіксовано. Абсолютним лідером за кількістю укладених угод є Харківщина. Цей регіон також входить у ТОП-5 «Прозорро.Продажі» за оголошеною вартістю земельних аукціонів. Найбільше угод у рамках ринку землі укладено також на Полтавщині, Київщині, Вінничині, Сумщині», - зазначив Тарас Дзьоба.
Він також підкреслив, що наразі важливо популяризувати інструмент електронних аукціонів. Адже він дає громадам можливість ефективно розпоряджатися майном та залучати додаткові кошти. У тому числі стосується торгів не тільки державної чи комунальної власності, а й приватної.
У свою чергу, перший заступник Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Анатолій Мірошниченко розповів, що з метою пожвавлення ринку Міністерство аграрної політики та продовольства України, Фонд державного майна Україна та Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру досягли домовленості щодо перегляду алгоритму визначення оціночної вартості земельних ділянок, яка використовується для цілей оподаткування.
«За діючого алгоритму оціночна вартість часто виявляється істотно завищеною. Робота KSE дозволила виявити проблему і конкретний спосіб перегляду. І з дня на день ми очікуємо від Фонду держмайна запуску зміненого алгоритму, який усуне перекоси у визначенні оціночної вартості, а отже і у розмірі податкових платежів», – резюмував він.
Експерт Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Роман Нейтер розповів, що у листопаді кількість угод купівлі-продажу на ринку землі зросла на 37%, порівняно з жовтнем. Найактивнішою за обігом ринку земель, є Харківська область.
«У листопаді ми бачимо суттєве зростання ринку у порівнянні з попереднім місяцем. Кількість транзакцій виросла на 37%, сукупна площа проданих земельних ділянок – на 43% і склала рекордні майже 38 тис. гектарів. Це найбільші показники, починаючи з відкриття ринку землі», – розповів експерт.
Водночас, станом на 1 грудня, кількість укладених угод перевищила 45 тисяч, а сукупна площа проданих ділянок у листопаді вперше перевищила 100 тис. гектарів.
Середньозважена ціна купівлі продажу залишається стабільною – близько 39,8 тис. грн за гектар. За словами Романа Нейтера, існує певна відмінність ціни залежно від цільового призначення. Так, для товарної сільськогосподарської землі вона трохи менша (33,5 тис. грн за гектар), землі за особистого селянського господарства – вища (46,6 тис. грн за гектар). За площею, більшість угод стосується товарної землі: 65,5% всіх проданих земельних ділянок. При цьому за кількістю угод – лише 42,8% транзакцій стосувалися ділянок для товарного виробництва, натомість понад половина проданих ділянок – це ділянки для ведення особистого господарства.
За підсумками листопада трійка областей-лідерів за активністю обігу землі залишається незмінною – Харківська, Херсонська та Кіровоградська області. У найбільш активній за обігом ринку земель сільгосппризначення області, Харківській, за п’ять місяців ринку землі було продано майже 16,5 тис. гектарів землі, або лише 0,68% від всієї площі сільгоспземлі в області. З переліку трійки аутсайдерів рейтингу вибула Одеська область, поступивши своє місце Львівській області.
Ознайомитися із Оглядом ринку земельних відносин у листопаді можна за посиланням.
Продати земельну ділянку
 
 
Послуги для бізнесу
 
 
Послуги для фізосіб
 
Консультації