Закон "Про Державний земельний кадастр" - Стаття 27. Особливості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку у разі її поділу чи об'єднання з іншою земельною ділянкою, а також відновлення її меж

1. У разі поділу або об'єднання земельних ділянок запис про державну реєстрацію земельної ділянки та кадастровий номер земельної ділянки скасовуються, а Поземельна книга на таку земельну ділянку закривається.

ЗСУ: Коментована норма встановлює порядок скасування державної реєстрації земельної ділянки та закриття Поземельної книги у разі поділу або об'єднання цієї ділянки.

 

Згідно статті 56 Закону України «Про землеустрій», поділ чи об’єднання земельних ділянок здійснюються на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, право користування земельною ділянкою, при поділі чи об'єднанні земельних ділянок, яка включає:

2. У Поземельній книзі на земельні ділянки, сформовані в результаті поділу або об'єднання земельних ділянок, здійснюється запис про такий поділ чи об'єднання із зазначенням скасованих кадастрових номерів земельних ділянок.

ЗСУ: З метою забезпечення збереження у Державному земельному кадастрі інформації ретроспективного характеру, коментована норма встановлює правило, згідно якого державний кадастровий реєстратор при відкритті Поземельній книзі на земельні ділянки, сформовані в результаті поділу або об'єднання земельних ділянок, має здійснити запис про такий поділ чи об'єднання із зазначенням скасованих кадастрових номерів земельних ділянок.

3. Записи про обмеження у використанні земельної ділянки, яка була поділена чи об'єднана з іншою, переносяться до поземельних книг на земельні ділянки, сформовані в результаті такого поділу чи об'єднання (крім випадків, коли обмеження поширювалося лише на частину земельної ділянки, яка в результаті поділу земельної ділянки не увійшла до новосформованої земельної ділянки).

ЗСУ: Коментована норма містить правило, що передбачає необхідність перенесення записів про обмеження у використанні земельної ділянки, яка була поділена чи об'єднана з іншою, до поземельних книг на земельні ділянки, що сформовані в результаті такого поділу чи об'єднання (крім випадків, коли обмеження поширювалося лише на частину земельної ділянки, яка в результаті поділу земельної ділянки не увійшла до новосформованої земельної ділянки).

Ця вимога обумовлена необхідність додержання норм статті 110 Земельного кодексу України, згідно якої поділ чи об'єднання земельних ділянок не припиняє дії обмежень, обтяжень, встановлених на земельні ділянки, крім випадків, коли обмеження (обтяження) поширювалося лише на частину земельної ділянки, яка в результаті поділу земельної ділянки не увійшла до сформованої нової земельної ділянки.

4. У разі відновлення меж земельної ділянки за її фактичним використанням у зв'язку з неможливістю виявлення дійсних меж кадастрові номери відповідних земельних ділянок не скасовуються, а відповідні зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до поземельних книг у порядку, визначеному частиною четвертою статті 26 цього Закону.

ЗСУ: Коментована норма містить загальне правило, яким слід керуватися у разі відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за умови неможливості виявлення дійсних меж земельної ділянки.

Див. додатково коментар до пункту 4 статті 26.

 

©Цей матеріал підготовлено експертами Земельної спілки України  в рамках спільного проекту Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй та Міністерства юстиції України "Юридичне забезпечення прав і можливостей бідних"