Що таке економічна оцінка земель сільськогосподарських підприємств і яку функцію вона виконує?

Економічна оцінка земель, згідно Закону України «Про оцінку земель», це оцінка землі як природного ресурсу і засобу виробництва у сільському та лісовому господарствах і як просторового базису в суспільному виробництві за показниками, що характеризують продуктивність земель, ефективність їх використання та дохідність з одиниці площі. Показники економічної оцінки земель передбачається визначати в умовних кадастрових гектарах або у грошовому виразі.

Передбачається, що дані економічної оцінки земель мають виступати основою при проведенні нормативної грошової оцінки земельних ділянок, аналізі ефективності використання земель порівняно з іншими природними ресурсами та визначенні економічної придатності земель сільськогосподарського призначення для вирощування сільськогосподарських культур.

Законодавство передбачає, що економічна оцінка земель сільськогосподарського призначення має проводитись не рідше як один раз у 5-7 років, відповідно до державних стандартів, норм і правил, а також інших нормативно-правових актів на землях сільськогосподарського призначення незалежно від форм власності. Виконавцями робіт з економічної оцінки земель мають бути юридичні особи, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

За період незалежності України економічна оцінка земель не проводилась. Останній (третій) тур економічної оцінки земель колгоспів і радгоспів Української РСР за результатами їх господарювання протягом 1981-87 рр. був проведений у 1988 році , а тому його результати не можуть розглядатися адекватними сучасним умовам господарювання в Україні.

Економічна оцінка земель здійснювалася за єдиною для СРСР системою на основі «Загальносоюзної методики оцінки земель» та «Вказівок про порядок проведення оцінки земель». Вона була виконана за усіма господарствами УРСР в двох аспектах:

· загальна оцінка ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ і сільськогосподарських угідь в цілому;

· зокремлена оцінка ріллі – за ефективністю вирощування основних сільськогосподарських культур (зернових без кукурудзи, кукурудзи на зерно, рису, цукрових буряків, соняшнику, льону-довгунця, картоплі, овочів і кормових культур).

Основними показниками економічної оцінки земель були:

1. Величина валової продукції за видами угідь в кадастрових цінах, (крб./га) при загальній оцінці; врожайність основних сільськогосподарських культур (ц/га) при зокремленій оцінці земель. Показники валової продукції і врожайності відображали досягнутий рівень виробництва і залежали як від якості земель, так і від рівня інтенсівності землеробства.

2. Окупність витрат (крб./100 крб.), тобто відношення вартості продукції в кадастрових цінах до витрат на її виробництво. Цей показник характеризував відмінності у продуктивності землеробської праці.

3. Диференціальний дохід (грн./га), що є додатковою частиною чистого доходу на землях кращої якості. Показник диференціального доходу відображав загальну величину економічного ефекту використання земель з одночасним урахуванням їх якості і рівня інтенсивності землеробства. В якості основи для обчислення диференціального доходу при оцінці земель приймалося відношення такої величини валового продукту до вихідної величини витрат, при якій окупність витрат дорівнює 1,35, тобто при рентабельності 35 %.

Всі землі, які забезпечували виробництво землеробської продукції з такою окупністю, отримували оцінку, рівну одиниці. Землі з більш високою окупністю отримали і більш високий оціночний показник; на землях з окупністю нижче 1,35 диференціальний дохід набував від’ємного значення.

Для забезпечення співмірності показників оцінки різних сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей і пасовищ) оцінка також наводилась в умовних кадастрових гектарах. Одному умовному кадастровому гектару відповідав такий гектар сільськогосподарських угідь, який забезпечує вихід продукції рослинництва в кадастрових цінах, рівний валовому продукту, отриманому при середньому по республіці рівні витрат і вихідному рівні окупності витрат (1,35), що відповідав безрентним умовам виробництва.

Природно-науковою основою економічної оцінки земель були матеріали великомасштабного обстеження ґрунтів всіх колгоспів і радгоспів УРСР та їх коригування, на основі яких для кожного господарства було складено експлікації агровиробничих груп ґрунтів.

Отримані шляхом математико-статистичного моделювання значення показників економічної оцінки агровиробничих груп ґрунтів по кожному земельно-оціночному району були зведені в оціночні шкали.

Оціночні показники у розрізі господарств, адміністративних районів, областей і республіці в цілому розраховувалися на основі оціночних шкал. З метою забезпечення порівнянності оціночних показників, які визначалися в балах і кадастрових гектарах, вони визначалися в єдиній системі відліку, прийнятій за 100 балів, або для одного кадастрового гектара.

Матеріали економічної оцінки земель 1988 року зберігаються у Державному фонді документації із землеустрою (див. розділ 2.1.4) та застосовувалися під час проведення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення за станом на 01.07.1995 року, а також при визначенні втрат сільськогосподарського виробництва для обрахунку коефіцієнту інтенсивності використання земель.

У радянський період, коли грошова оцінка землі розглядалась атрибутом капіталістичної економіки, економічна оцінка виконувала функцію своєрідного «сурогату» вартісної оцінки земельних ресурсів для потреб регулювання і планування сільськогосподарського виробництва. В розвинених країнах Європи та Північної Америки такий вид оцінки сільськогосподарської нерухомості як економічна оцінка земель не здійснюється.

 

© 2015 Асоціація «Земельна спілка України». Всі права захищено.
Дана інформація була підготовлена Асоціацією «Земельна спілка України». Забороняється відтворення та використання повністю або будь-якої частини даної інформації у будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання, передрук чи використання в будь-який інший спосіб без письмової згоди Асоціації «Земельна спілка України».

Про "Земельну спілку України"

 

 

Асоціація "Земельна Спілка України" (ЗСУ) була заснована в 2004 році групою землевпорядних організацій. Асоціація є недержавною неприбутковою організацією.
 

Клієнти та партнери

  • Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин ВР
  • Міністерство аграрної політики та продовольства
  • Держгеокадастр
  • Міністерство юстиції України
  • Державна реєстраційна служба України
  • Національний Університет біоресурсів і природокористування України
  • Проект USAID АгроІнвест
  • Проект USAID Правова країна
  • United Nations Development Programme (UNDP)
  • Food and Agriculture Organization (FAO)
  • BVVG Bodenverwertungs- und -verwaltungs GmbH
  • Асоціація фермерів та приватних землевласників України
  • Український союз промисловців та підприємців
  • Українська національна іпотечна асоціація
  • Асоціація адвокатів України
  • Український клуб аграрного бізнесу

Змі про нас

Земельна реформа 2021 – дорожня карта запуску ринку землі

Детальніше...

Війна за ринок землі – законопроєкт №2194...

Детальніше...

Зміна підходу до розрахунку нормативної грошової оцінки землі – що зміниться для аграріїв та власників паїв?

Кабінет Міністрів України пропонує затвердити нову уніфіковану методику нормативної грошової оцінки (НГО) земельних ділянок. Відповідний проєкт постанови уряду розміщено на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. AgroPolit.com дізнався думку авторів постанови, землевпорядників та фахівців із земельних питань про причини та наслідки нововведень.

Детальніше...

Голова Держгеокадастру пояснив, що буде з орендою паїв після земельної реформи

Детальніше...

Земля громадам від Президента: де її шукати?

Детальніше...

Роман Лещенко – про передачу державних земель народу, інвентаризацію, корупцію, детінізацію, безоплатну приватизацію

Детальніше...

Держгеокадастр за 2 місяці скоротить 60% працівників

Держгекокадастр за 2 місяці скоротить 60% працівників. Про це під час Всеукраїнського земельного форуму заявив керівник Держгеокадастру Роман Лещенко. 
Детальніше...

Бюджет України-2021: завдання вижити – пошук ресурсів для покриття дефіциту

Детальніше...

Суд заарештував земельні ділянки Андрія Вавриша - "Наші Гроші"

Детальніше...

Що не так із новим податком на землю

Детальніше...

Послуги

Увага!

Земельна спілка України

- не надає безкоштовних консультацій

- не допомагає безкоштовно отримати і оформити землю

- не займається оформленням окремих ділянок площею менше 2,1 га або паїв

- не працює у вихідні і святкові дні

 

Для замовлення послуг звертайтеся за телефонами:

38 098 508 80 00

Наша електронна пошта

office@zsu.org.ua

 

 

Асоціація «Земельна спілка України» надає послуги на території всієї України через мережу з більш ніж 40 представництв і партнерських організацій:

 

Усні консультації

 

Письмові консультації

 

Земельні спори (в тому числі межові). Їх вирішення в суді

 

Оскарження упереджених висновків державних органів щодо документації із землеустрою та оцінки земель

 

Первинна громадська науково-технічна експертиза документації із землеустрою та оцінки земель

 

Безпілотні технології в сільському господарстві

 

Безпілотні технології в промисловості

 

Проект відведення земельної ділянки. Технічна документація із землеустрою

 

Купівля-продаж землі

 

Оптимізація плати за землю

 

Аудит земельної ділянки

 

Підготовка договорів і кошторисів щодо землевпорядних послуг

 

Інвентаризація земель

 

Топозйомка 1:500, 1:2000

 

Представництво інтересів

 

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки

 

Винесення в натуру меж земельної ділянки

 

Зміна цільового призначення (переведення земель)

 

Оформлення договорів оренди землі та їх подовження

 

Переоформлення земельної ділянки на нового власника

 

Брокерські послуги

 

Законотворча діяльність та лобіювання інтересів

 

Консолідація земель сільськогосподарського призначення (формування єдиних масивів)

 

Розділ і об'єднання земельних ділянок

 

Розробка еколого-економічного обґрунтування

 

Експертна грошова оцінка земельної ділянки

 

Комерційні послуги для фермерів

 

Супровід угод, пов'язаних із землею

 

Чому клієнти обирають Земельну спілку України?

 

З послугами для агробізнесу Ви можете ознайомитися на наших сайтах (http://zem.com.ua/ та http://koshyl.wix.com/land-for-garden)

 

Послуги для компаній

 

 

 

 

 

Послуги для громадян

 

 

Продати земельну ділянку
 
 
Послуги для бізнесу
 
 
Послуги для фізосіб
 
Консультації
 

Комерційні послуги та консультації т044-384-08-66044-384-08-68

© 2004-2021 Асоціація «Земельна спілка України». Усі права захищено.

Цей веб-сайт є власністю Асоціації «Земельна спілка України ». Авторські права на всі матеріали, представлені на цьому сайті, належать Асоціації «Земельна спілка України» або безпосередньому авторові цих матеріалів, якщо в тексті не вказується інше. Будь-яке копіювання, у тому числі окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення матеріалів, що містяться на цьому сайті, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, дозволено при умові обов'язкового вказання активного гіперпосилання на цей сайт.