Як можна продати приватну земельну ділянку на аукціоні?

Традиційно на земельних торгах в Україні здійснюється продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, проте громадянин або юридична особа також може продати на аукціоні власну земельну ділянку, що перебуває у приватній власності.

 

Пам’ятайте! Земельні торги в Україні проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів

 

Важливо знати!

В яких випадках доцільно здійснювати продаж приватних земельних ділянок на земельному аукціоні:

·   якщо Ви не можете знайти або не маєте можливості шукати покупця земельної ділянки самостійно;

·   якщо Ваша земельна ділянка викликає значну зацікавленість у багатьох потенційних покупців;

·   якщо спадкоємці, які отримали земельну ділянку у спадщину, бажають швидко продати ділянку та розділити виручені гроші;

·   якщо співвласники земельної ділянки не можуть дійти згоди щодо особи її потенційного покупця;

·   якщо Ви бажаєте продати земельну ділянку без застосування обмежень, пов’язаних із переважними правами окремих осіб на придбання ділянки.

Зверніть увагу!

Перед продажем ділянки на аукціоні обов’язково прорахувати, чи буде такий спосіб продажу Вам вигідним. Саме по собі проведення земельних торгів потребує певних витрат, а тому на аукціон, за звичай, виставляють земельні ділянки із достатньо високою вартістю, маючи на увазі, що витрати на його проведення не повинні перевищувати 5 % від вартості земельної ділянки.

КРОК 1

Слід пересвідчитись, що Ваша земельна ділянка коректно зареєстрована у Державному земельному кадастрі, а відомості про Ваше право власності на неї внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Здійснити таку перевірку Ви можете не виходячи з дому через Інтернет. Для цього спершу скористайтесь Публічною кадастровою картою та перевірте на ній місце розташування та характеристики ділянки за її кадастровим номером, а потім перевірте правильність відомостей про права на неї отримавши інформаційну довідку у Кабінеті електронних сервісів Міністерства юстиції України.

Важливо знати!

Отримання інформаційної довідки у Кабінеті електронних сервісів Міністерства юстиції України є платним (17 гривень).

Зверніть увагу!

Якщо Ваша земельна ділянка не зареєстрована або невірно зареєстрована у Державному земельному кадастрі, а відомості про права на неї відсутні у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, спершу здійсніть реєстрацію земельної ділянки та прав на неї (прогляньте відповідні покрокові схеми на сайті ZEM.UA).

КРОК 2

Зверніться до оцінювача або оціночної організації та укладіть договір на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, повідомивши, що метою оцінки є продаж земельної ділянки на торгах. Оцінювач має підготувати для Вас звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, в якому буде зазначено її ринкова вартість.

Зверніть увагу!

Перевірити чи може особа проводити оцінку земельної ділянки можна через Інтернет у Державному реєстрі оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок.

КРОК 3

Оберіть виконавця земельних торгів – підприємця або організацію, які будуть безпосередньо проводити аукціон та відповідатимуть перед Вами за його результат. Укладіть із виконавцем договір на проведення аукціону.

Зверніть увагу!

Винагорода виконавцю земельних торгів, яку встановлює організатор земельних торгів, складається з видатків на організацію та проведення земельних торгів і прибутку виконавця. Винагорода виконавця земельних торгів встановлюється у розмірі 5 % ціни, за якою здійснюватиметься купівля-продаж земельної ділянки, або 50 відсотків річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису), але не більш як 34000 гривень за кожний лот.

Важливо знати!

У штаті організації, що проводитиме аукціон, має бути ліцитатор (аукціоніст) – спеціально підготовлений фахівець, що здійснює ведення аукціону.

КРОК 4

Виконавець земельних торгів публікує на офіційному веб-сайті Держгеокадастру, а також, за бажанням організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації оголошення із зазначенням дати проведення торгів та переліку лотів.

В оголошенні зазначаються:

- найменування організатора земельних торгів;
- місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер;
- цільове призначення, а для містобудівних потреб - також види використання;
- умови договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису, який укладається на земельних торгах;
- стартова ціна продажу земельної ділянки або стартовий розмір річної плати за користування земельною ділянкою;
- містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов'язаних із забудовою;
- місце і час проведення земельних торгів;
- розмір реєстраційного та гарантійного внесків, які сплачуються учасниками, порядок їх сплати;
- номер рахунка виконавця земельних торгів, відкритого в банку, для сплати реєстраційного та гарантійного внесків;
- найменування та адреса виконавця земельних торгів, прізвище та посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами на лот;
- текст договору, що пропонується укласти на торгах, без визначення ціни та зазначення особи покупця (орендаря).Оголошення також має містити фотографічні зображення земельних ділянок, копії документів та матеріалів на лот.

КРОК 5

У визначений день (але не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення) виконавець земельних торгів має провести аукціон, на якому серед учасників буде визначено переможця, який запропонував найвищу ціну за лот.

У процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може вноситися й інша інформація. Протокол підписується переможцем, ліцитатором та Вами як організатором земельних торгів негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках.

Зверніть увагу!

Ви або Ваш представник маєте бути присутніми під час проведення земельних торгів.

Важливо знати!

Земельні торги можуть бути визнані такими, що не відбулися, у разі:

- відсутності учасників або наявності тільки одного учасника (крім проведення повторних торгів);

- якщо жоден з учасників не запропонував ціну, вищу за стартову ціну лота;

- відмови переможця від підписання протоколу із зазначенням результатів торгів.

Рішення про визнання торгів такими, що не відбулися, приймається виконавцем земельних торгів у день їх проведення.

КРОК 6

В день проведення торгів укладається договір купівлі-продажу (оренди, суперфіцію, емфітевзису) земельної ділянки між Вами як організатором земельних торгів і переможцем торгів. Укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки нотаріально посвідчується. Нотаріус під час посвідчення договору здійснить реєстрацію прав на земельну ділянку за переможцем торгів.

КРОК 7

Ціна продажу земельної ділянки (плата за користування земельною ділянкою, право користування якою набуто на торгах) має бути сплачена Вам переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення відповідного договору.

 

Читайте також: Як оформити протокол розбіжностей до договору оренди землі

 

© 2015 Асоціація «Земельна спілка України». Всі права захищено.
Дана інформація була підготовлена Асоціацією «Земельна спілка України». Забороняється відтворення та використання повністю або будь-якої частини даної інформації у будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання, передрук чи використання в будь-який інший спосіб без письмової згоди Асоціації «Земельна спілка України».